Kiska svolá ustavující sjezd strany na září

Současný slovenský prezident Andrej Kiska ustavující sjezd své středové strany plánuje na září. O tom, kdo s ním chce spolupracovat, nechce do skončení prezidentského mandátu mluvit.

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

"Jsem zastáncem zlaté střední cesty a tato naše strana by měla být středová," řekl dnes Kiska v rozhovoru se zpravodajskou televizi TA3. Dodal, že lidé, které oslovil, nevyznávají extrémní hodnoty. "Ke konkrétním jménům se vyjádřím až 17. června, protože bych rád dokončil svůj prezidentský mandát nadstranicky," vysvětlil. Řekl také, že bude předsedou nového politického uskupení a povede jeho kandidátku do voleb, zároveň prý nepůjde o projekt jediného člověka. Slováci budou rozhodovat o novém složení parlamentu nejpozději příští rok na jaře.

Slovensko podle něho středovou stranu potřebuje i kvůli tomu, že se do politiky údajně chystá neúspěšný kandidát z prvního kola nedávných prezidentských voleb Štefan Harabin. Tento kontroverzní soudce, který se podle svých kritiků v minulosti zapletl s mafií a bránil boji s korupcí, se netají svým kritickým postojem vůči EU a chválí Rusko.

Kiska oznámil, že chystá vlastní stranu, po vítězství Zuzany Čaputové ve druhém kole prezidentských voleb před dvěma týdny, načež se objevily spekulace, že se veze na vlně její popularity. Dnes k tomu řekl, že s tímto oznámením přišel právě tehdy, kdy se pozornost zaměřila na příští prezidentku, na její výroky a postoje.

Prezident také řekl, že se v pondělí vyjádří k volbě nových ústavních soudců. Parlament podle něho "fatálně selhal" a porušil slovenskou ústavu, když nezvolil všechny kandidáty. Ústavní soud byl kvůli nedostatku soudců před časem paralyzovaný. Stalo se tak i kvůli obstrukci nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, jehož ambice stát se předsedou ústavního soudu Kiska zamítl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama