Ocení to Slováci? Čaputová se s předstihem vzdala jedné z pravomocí

Až se v červnu ujme Zuzana Čaputová prezidentského úřadu, vzdá se jedné z pravomocí, která jí podle zákona náleží. Zřekne se totiž možnosti účastnit se summitů Evropské unie, které nechá plně v kompetenci vlády. Čaputová to potvrdila serveru Aktuality.sk.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Na summitech Evropské unie už dlouhá léta zastupují Slovensko předsedové vlády, ať už to byl Robert Fico nebo v současnosti jeho stranický kolega Peter Pellegrini. Podle legislativy má přitom na cesty do Bruselu právo i hlava státu. Slovenští prezidenti však akceptovali nepsanou dohodu, podle které na jednání unie jezdí předseda vlády.

V zaběhnuté praxi hodlá pokračovat i nastávající prezidentka Zuzana Čaputová. „Respektuji přenesení výkonu zahraniční politiky na vládu a její představitele i současnou dohodu o zastupování Slovenska na summitech EU. Očekávám, že Slovensko bude i nadále zastupovat představitel výkonné moci,“ řekla serveru Aktuality.sk s tím, že má jednu konkrétní podmínku.

„Pokud ve výkonu naší zahraniční politiky najdu odklon od proevropského směřování Slovenska, programového prohlášení vlády nebo zpochybňování hodnot spolupráce, jsem připravená i v této oblasti přehodnotit převzetí výkonu zahraniční politiky na prezidenta republiky,“ varuje Čaputová dopředu.

Server Aktuality.sk upozorňuje, že kromě ministra zahraničí Miroslava Lajčáka se do zahraniční politiky snaží promlouvat i předseda SNS Andrej Danko, který prosazuje bližší vztahy Slovenska s Ruskem. Takové směřování země přitom podle nejnovějšího průzkumu agentury Focus pro TV Markíza odmítá více než 60 % Slováků.

„Podle zavedené praxe zastupuje prezident Slovenskou republiku na mezinárodních fórech, která mají bezpečnostně-politický charakter, a to z pozice Hlavního velitele ozbrojených sil,“ popsala pro Aktuality.sk budoucí kompetence Čaputové mluvčí předsedy slovenské vlády Patrícia Macíková.

img-responsive

Peter Pellegrini | foto: Facebook

Následně dodala, že Pellegrini si myslí, že na radách by měl Slovensko nadále zastupovat on jako předseda vlády. „Tak jako velkou většinu členských států, ve kterých nemají prezidentský systém,“ vysvětluje jeho mluvčí.

Takový názor sdílí i mluvčí končícího prezidenta Andreje Kisky Roman Krpelan. „Na summitech EU se řeší věci, na které má kompetence vláda. Proto prezident považoval za vhodné, aby na summity chodil předseda vlády,“ konstatuje Krpelan. Kiska s Čaputovou spolu od jejího zvolení často hovoří, téma zastupování země v zahraničí ale zatím neřešili.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princ Andrew se kvůli aféře s Epsteinem stahuje do ústraní

20.11.2019 21:25 Aktualizováno Britský princ Andrew na delší dobu zanechává veřejných povinností kvůli vývoji kolem svých…

Tusk na kongresu evropských lidovců útočil na populisty. Orbána nechal být

20.11.2019 21:00 Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl dnes v…

NATO čeká reforma? Členské státy nejsou proti

20.11.2019 20:05 Část států Severoatlantické aliance podporuje německý návrh na vytvoření expertní skupiny pro…

NATO míří do vesmíru. Spojenci se dohodli na spolupráci

20.11.2019 19:22 Severoatlantická aliance rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Shodli se na tom dnes ministři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama