Autorská práva na internetu se zcela mění, státy EU potvrdily směrnici

Zástupci členských zemí Evropské unie dnes potvrdili souhlas osmadvacítky s podobou reformy autorských práv na internetu. Krátce po začátku dnešního jednání ministrů zemědělství v Lucembursku to uvedlo nynější rumunské předsednictví unie.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jean-Claude Juncker
doporučujeme

"Jde o milník při rozvoji odolného a dobře fungujícího digitálního jednotného trhu," komentoval v tiskové zprávě závěr dlouhých vyjednávání rumunský ministr kultury Valer Daniel Breaz. Ve vlastní tiskové zprávě krok uvítala Evropská komise.

Její předseda Jean-Claude Juncker uvedl, že Evropa nyní bude mít jasná pravidla, která tvůrcům zajistí spravedlivou odměnu a uživatelům silná práva a která také přinese odpovědnost internetových platforem.

Dnešní finální potvrzení, které spolu s následnou publikací v unijním věstníku završuje přijímání nových pravidel na evropské úrovni, ale nebylo jednomyslné. Podle informací ČTK byli dnes pro novelu zástupci 19 zemí včetně Česka, Francie či klíčového Německa, ale i Británie odcházející z evropského bloku. Šest zemí hlasovalo proti, mezi nimi Itálie, Nizozemsko, Finsko či Švédsko. Estonci, Belgičané a Slovinci se zdrželi hlasování.

Mezinárodní Asociace počítačového a komunikačního průmyslu (CCIA), která sdružuje firmy jako Google, Facebook, Intel či Samsung, v tiskovém prohlášení okamžitě označila nová pravidla za nevyužitou příležitost. "Směrnice nevytváří vyvážený a moderní rámec ochrany autorských práv. Obáváme se, že poškodí on-line inovace a v Evropě omezí svobodu internetu," napsala médiím Maud Sacquetová z bruselské pobočky asociace.

Novela pravidel, kolem které se v minulých měsících intenzivně lobbovalo, podle Rady EU zajišťuje odpovídající ochranu autorů a umělců v digitální době, ale také otevírá nové možnosti získávání a sdílení autorsky chráněného obsahu napříč Evropskou unií. Evropská komise změny navrhla už v roce 2016 a od té doby se o nich vyjednávalo.

Spory se nejvíce vedly kolem dvou částí novely, na jejíž převedení do národních pravidel budou mít nyní členské státy EU dva roky. První se týká zajištění podílu pro majitele autorských práv, včetně médií a umělců, za použití jimi vlastněného obsahu na internetu.

Druhá formulace firmám od určité velikosti ukládá odpovědnost zjišťovat, zda obsah nahrávaný uživateli na jejich internetové platformy neporušuje autorská práva. Směrnice ale zároveň dál umožňuje volné nahrávání obsahu za účely jako jsou citace, kritika, karikatura a podobně.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katedrála Notre-Dame je zamořená olovem. Roztavilo se ho 300 tun, hrozí…

19.04.2019 20:07 Požárem poškozený gotický chrám Notre-Dame v Paříži může být nyní nebezpečný i kvůli kontaminaci…

Chlípný francouzský politik narazil. Hnal ženy a novináře k soudu, teď sám…

19.04.2019 19:14 Francouzský soud nebude kvůli pomluvě stíhat šest žen, které v roce 2016 obvinily bývalého poslance…

Co chystá Macron na žluté vesty? Francouzská vláda zveřejní plán již brzy

19.04.2019 18:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron příští týden představí plány vlády v reakci na několik měsíců…

Nehádejme se nad rekonstrukcí Notre-Dame. Podstatné je uchování a…

19.04.2019 18:00 Po katastrofě, otřesu a planetárních emocích nadešel čas otázek, spekulací a kontroverzí. Je možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama