Vzpoura proti vyhynutí: Aktivisté zablokovali dopravu v Londýně

Aktivisté požadující rázné kroky pro řešení současných ekologických problémů dnes zablokovali dopravu na několika místech v centru Londýna. Zřídili si tábory na mostu Waterloo Bridge a na křižovatce Oxford Circus, další skupina směřovala odpoledne na Piccadilly Circus. Za protesty stojí organizace Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), která chce v blokádách pokračovat nejméně týden a donutit tak vládu k činům.

Velká Británie
doporučujeme

Podle deníku The Guardian se dopoledne na různých místech Londýna sešly tisíce lidí. Kromě zmíněných míst se také konají manifestace u budov britského parlamentu a u mramorového oblouku u severovýchodního rohu Hyde Parku. Situace podle listu připomíná několik let starý protest Okupujte Londýn proti ekonomickým nerovnostem. Policie lidem doporučuje, aby při plánování cest po Londýně počítali se zdržením.

Snímky na webu deníku Evening Standard ukazují, že demonstrantům se dopoledne podařilo zcela zastavit automobilovou dopravu přes Waterloo Bridge v centru Londýna. Na most donesli stromy ve velkých květináčích i solární panely a vybudovali zde malé podium a rampu pro skateboarding. Dav lidí se shromáždil také na Oxford Circus a uprostřed křižovatky se objevila růžová plachetnice, která podle zpravodajské společnosti BBC odkazuje na hrozbu stoupající hladiny oceánů.

Dalším terčem aktivistů se stala centrála ropné společnosti Shell ve čtvrti Waterloo, jíž demonstranti posprejovali nápisy jako "Shell zabíjí". Podle televize Sky News také poničili skleněný vstup do budovy a jednu ženu následně odvedli policisté. O dalších konfrontacích se strážci zákona zatím britská média neinformují.

Organizátoři shromáždění doufají, že se jim na Waterloo Bridge a dalších místech podaří vydržet nepřetržitě alespoň několik dní. Manifestace jsou součástí mezinárodní kampaně Extinction Rebellion, přičemž protesty byly v plánu na 80 místech ve 33 zemích.

Skupina požaduje po britské vládě, aby do roku 2025 zajistila nulové uhlíkové emise. Také volá po zřízení občanského shromáždění, které by vytvořilo krizový akční plán, podobně jako tomu bylo za druhé světové války. Aktivisté již své požadavky v dopise tlumočili premiérce Therese Mayové a zároveň ji vyzvali k osobnímu setkání. Také varovali, že při nečinnosti vlády by v dalších týdnech své protesty stupňovali.

"Nechceme lidem znepříjemňovat život, ale vzhledem k selhání našich vlád v posledních 30 letech nemáme na výběr. Vlády upřednostňují krátkodobé zájmy ekonomických elit, takže abychom získali jejich pozornost, musíme narušit ekonomiku," citoval The Guardian mluvčího Extinction Rebellion.

Silniční blokády tato skupina neorganizuje v Londýně poprvé. V listopadu v hlavním městě uspořádala manifestace na pěti mostech. Několik desítek účastníků následně skončilo ve vazbě. Před dvěma týdny se pak asi desítka aktivistů hlásících se ke stejné organizaci na protest svlékla na tribuně pro veřejnost v Dolní sněmovně britského parlamentu.

Účastníky dnešních akcí organizátoři varovali, že se zapojují do občanské neposlušnosti, a hrozí jim proto zadržení. Londýnská policie se zatím ke své strategii v médiích podrobněji nevyjádřila, pouze uvedla, že bude postupovat přiměřeně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama