Špionážní hrozby ze strany Huawei? Belgičané nic neobjevili

Belgické centrum pro kybernetickou bezpečnost neobjevilo žádné důkazy, podle kterých by telekomunikační zařízení čínské společnosti Huawei Technology mohlo být využíváno ke špionáži. Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí tohoto úřadu. Centrum podléhá belgickému premiérovi a dostalo za úkol analyzovat možné hrozby spojené s firmou Huawei, která dodává zařízení belgickým mobilním operátorům Proximus, Orange Belgium a Telenet.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Huawei, ilustrační foto
doporučujeme

"Dosud jsme nenašli žádné technické faktory, které by ukazovaly na špionážní hrozbu," uvedl mluvčí. "Nevydáváme o této záležitosti konečnou zprávu, ale nadále ji zkoumáme," dodal.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei však obvinění ohledně špionáže odmítá. Před používáním softwaru a hardwaru Huawei loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Nizozemská vláda dnes uvedla, že vytvořila zvláštní pracovní skupinu k posouzení potenciálních bezpečnostních rizik v souvislosti s připravovanou výstavbou mobilní sítě páté generace (5G). Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek upozornil, že vláda si ještě nevytvořila názor na možnou roli čínských podniků. Nizozemská bezpečnostní služba se nicméně tento měsíc vyslovila proti používání technologií ze zemí jako je Čína a Rusko, které proti Nizozemsku vedou aktivní kybernetickou kampaň.

"Pracovní skupina analyzuje zranitelnost sítí 5G z hlediska jejich zneužitelnosti ze strany dodavatelů technologií, i opatření nutná k potlačení těchto rizik," uvedl nizozemský ministr spravedlnosti Ferd Grapperhaus. Doporučení této pracovní skupiny se očekávají do konce května.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velvyslanci evropských zemí schválili složení nové Evropské komise

22.11.2019 19:31 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes odsouhlasili složení budoucí Evropské komise (EK)…

Haag rozhodl: Nizozemsko nemusí pomáhat dětem ze Sýrie

22.11.2019 18:44 Nizozemská vláda nemusí aktivně pomáhat návratu desítek dětí, jejichž matky odešly do Sýrie a…

Invaze uprchlíků. Řecko jich za jediný den zachránilo 400, nápor nezvládá

22.11.2019 17:16 Aktualizováno Řecká pobřežní stráž oznámila, že za uplynulých 24 hodin zachránila dalších asi 400 žadatelů o azyl…

Uprchlická krize je zpět? Migrační vlna sílí, moře vyplavuje mrtvá těla

22.11.2019 17:04 Při pokusu přeplout Středozemní moře směrem do Evropy se poblíž libyjského pobřeží utopilo nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama