ONLINE: Katedrála Notre-Dame zachráněna! Hasič bojuje o život

Konstrukce hořící pařížské katedrály Notre-Dame zůstane uchráněna od celkové zkázy, oznámil podle francouzského tisku velitel pařížských hasičů Jean-Claude Gallet. Zachráněny byly i dvě čelní věže chrámu. Jednu z nich sice zachvátily plameny, ale jejich šíření se podařilo zastavit. Oheň ale strávil dvě třetiny střechy. Jeden hasič byl při zásahu vážně zraněn, dodal Gallet.

Požár katedrály Notre-Dame
doporučujeme

zdroj: YouTube

Podle serveru bfmtv.com, který cituje zdroj z hasičských složek, zachvátily plameny okolo 18:50 vrchní část chrámu. Plameny se rychle šířily, píše deník Libération na svém webu. Francouzský ministr vnitra podle stanice France 24 uvedl, že hasiči měli obavy, že zachránit chrám Notre-Dame je nemožné. 

Nejprve se zřítila zadní věž, poté hasiči uvedli, že se propadla i střecha katedrály, uvedla televize Sky News. Okolí památky i její interiér byly evakuovány. Oheň podle francouzských médií postupoval a hasiči se snaží z chrámu zachránit umělecká díla.

Na místě je podle tisku kolem 400 hasičů, kteří zahájili rozsáhlou operaci a uzavřeli okolí. „Příštích 90 minut bude klíčových pro záchranu toho, co zbylo z katedrály Notre Dame,“ uvedl Jean-Claude Gallet, velitel hasičského sboru hasičů. Hrozí totiž, že velká zvon spadne. A pokud spadne, zhroutí se celá věž. Gallet dodal, že hasiči evakuují nejvzácnější kresbu zevnitř chrámu.

Proč začalo hořet, zatím není jasné. Podle úřadů tam ale právě probíhají opravy. Také záběry ze sociálních sítích ukazují, že hoří právě lešení. Pařížská prokuratura následně oznámila, že požár podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním.

Policie v tuto chvíli zahájila šetření požáru, zatím jej považuje za nehodu. Starostka Paříže Anne Hidalgová na Twitteru uvedla, že jde o strašlivou událost. Její náměstek Emmanuel Gregoire uvedl, že stavba utrpěla "kolosální škody".

Mosty v okolí Notre-Dame jsou plné přihlížejících a podle přítomných reportérů se místy ozývají výkřiky zděšení, jinak lidé zkázu sledují mlčky. Večerní obloha nad Paříží se zbarvila do oranžova. "Nikdy bych si nepomyslel, že je něco takového možné," řekl listu Libération jeden ze svědků. "Je to nepředstavitelné. Bylo třeba několik staletí, než katedrálu postavili, je to symbol Paříže." dodal.

"Lešení jde pomalu k zemi, v zadní části jsou masivní plameny. Kousky katedrály odpadávají, například trámy v chrámové lodi," hlásí z místa reportér listu Libération. Podle mluvčího chrámu hoří celý krov katedrály, který pochází z 19. a 13. století. "Nic z něj nezůstane," řekl mluvčí agentuře AFP.

Podle posledních informací se ale hasičům podařilo katedrálu zachránit. Oheň mají dostávat pod kontrolu a plameny se mírní. Katedrála tak pravděpodobně nespadne. 

Hasiči se teď podle něj zaměří na ochlazování stavby a na to, aby z ní dostali další umělecké předměty. Podle ministerstva vnitra bude nicméně trvat ještě tři nebo čtyři hodiny, než se oheň podaří dostat plně pod kontrolu. Úřad ale vyzval ke "krajní opatrnosti".

Na místo dorazil prezident Emmanuel Macron, jenž kvůli události zrušil plánovaný projev k národu, který měl v televizi pronést ve 20:00. "Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze," napsal šéf Elysejského paláce na twitteru. Podle serveru francetvinfo.fr se Macron obrátí na Francouze ještě dnes přímo z místa neštěstí. Ze světa přicházejí soustrastné reakce.

Katedrála, známá také jako Chrám Matky Boží, patří k symbolům Paříže a jednomu z nejkrásnějších příkladů gotické architektury vůbec. Její základní kámen položili na ostrově Île de la Cité na řece Seině na jaře roku 1163 během návštěvy papeže Alexandra III. ve městě, přesné datum je ovšem neznámé. V té době se ovšem už několik let stavělo, budování svatostánku, jehož vznik inicioval pařížský biskup Maurice de Sully, pak trvalo téměř dvě staletí, až do roku 1345.

Notre-Dame, kterou svým románem Zvoník u Matky Boží proslavil například spisovatel Victor Hugo a jež sehrála velkou roli i v životě filmové Amélie z Montmartru, patří k nejčastějším cílům turistů v Paříži. Každý den ji podle dostupných údajů navštívilo přes 35.000 lidí. Také kvůli tomu ovšem katedrála podle odborníků rychle chátrala a památkáři v posledních letech volali po rozsáhlých opravách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama