Algoritmus selhal. YouTube označil požár Notre-Dame za podvrh a spojil jej s útoky 11. září

Řada světových médií vysílala livestream z požáru pařížské katedrály Notre-Dame prostřednictvím YouTube, ten jim ale dobrou službu neudělal. Videa totiž po krátký čas doplňovaly boxy, které uživatele upozorňovaly, že může jít o podvrh. Algoritmus rovněž spojil požár s útoky 11. září 2001. Informuje o tom server BuzzFeed News.

Požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019)
doporučujeme

Loni v březnu oznámila výkonná ředitelka YouTube Susan Wojcicki, že platforma pro sdílení videí bude upozorňovat na dezinformace ve videích s konspiračními teoriemi pomocí informačních panelů, v nichž budou zmíněna fakta z ověřených zdrojů a internetových encyklopedií. Za tímto účelem vyvinula algoritmus, který během včerejšího požáru katedrály Notre-Dame selhal.

Videa z požáru, která včera večer zajímala opravdu celý svět, totiž algoritmus vyhodnotil jako možnou konspirační teorii a připojil k nim informační box o teroristických útocích v New Yorku z 11. září 2001. Uživatele platformy chtěl varovat, že se může jednat o podvrh, bohužel pro YouTube však šlo o realitu.

Podle serveru BuzzFeed News se informační box objevil hned u několika livestreamů včetně těch, za kterými stála renomovaná média jako France 24 nebo americká televize NBC. I pod jejich vysíláním z místa katastrofy se objevil šedý box s obrázkem a několika řádky textu, který odkazoval na článek o teroristických útocích z 11. září.

Systém, který vznikl právě v souvislosti s konspiračními teoriemi ohledně útoků z roku 2001 nebo přistání na Měsíci, označuje videa automaticky, což potvrdila serveru BuzzFeedNews i mluvčí Youtube: „ Panely jsou vytvářeny algoritmicky a někdy se spletou. Pro videa z tohoto požáru jsme ho již vypnuli.“ Tím YouTube přiznal své selhání.

Dnes dopoledne hasiči nad plameny definitivně zvítězili, příčina požáru však zůstává neznámá. Vyšetřování pokračuje, podle předběžných zjištění však požár vznikl neúmyslným zaviněním. Požár vypukl v pondělí okolo 18:50. Zhruba po pěti hodinách od jeho vypuknutí francouzský prezident Emmanuele Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit a slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

12.08.2020 20:43 V Řecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jde o…

Španělsko má opět více nakažených za den než předchozí dva dny

12.08.2020 20:20 Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 1690 nakažených novým koronavirem, údaj ale nezahrnuje…

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Slovensko má 75 nově nakažených, nejvíc od konce dubna. Ohnisko je na jihu…

12.08.2020 14:09 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 75 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama