Algoritmus selhal. YouTube označil požár Notre-Dame za podvrh a spojil jej s útoky 11. září

Řada světových médií vysílala livestream z požáru pařížské katedrály Notre-Dame prostřednictvím YouTube, ten jim ale dobrou službu neudělal. Videa totiž po krátký čas doplňovaly boxy, které uživatele upozorňovaly, že může jít o podvrh. Algoritmus rovněž spojil požár s útoky 11. září 2001. Informuje o tom server BuzzFeed News.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019)
doporučujeme

Loni v březnu oznámila výkonná ředitelka YouTube Susan Wojcicki, že platforma pro sdílení videí bude upozorňovat na dezinformace ve videích s konspiračními teoriemi pomocí informačních panelů, v nichž budou zmíněna fakta z ověřených zdrojů a internetových encyklopedií. Za tímto účelem vyvinula algoritmus, který během včerejšího požáru katedrály Notre-Dame selhal.

Videa z požáru, která včera večer zajímala opravdu celý svět, totiž algoritmus vyhodnotil jako možnou konspirační teorii a připojil k nim informační box o teroristických útocích v New Yorku z 11. září 2001. Uživatele platformy chtěl varovat, že se může jednat o podvrh, bohužel pro YouTube však šlo o realitu.

Podle serveru BuzzFeed News se informační box objevil hned u několika livestreamů včetně těch, za kterými stála renomovaná média jako France 24 nebo americká televize NBC. I pod jejich vysíláním z místa katastrofy se objevil šedý box s obrázkem a několika řádky textu, který odkazoval na článek o teroristických útocích z 11. září.

Systém, který vznikl právě v souvislosti s konspiračními teoriemi ohledně útoků z roku 2001 nebo přistání na Měsíci, označuje videa automaticky, což potvrdila serveru BuzzFeedNews i mluvčí Youtube: „ Panely jsou vytvářeny algoritmicky a někdy se spletou. Pro videa z tohoto požáru jsme ho již vypnuli.“ Tím YouTube přiznal své selhání.

Dnes dopoledne hasiči nad plameny definitivně zvítězili, příčina požáru však zůstává neznámá. Vyšetřování pokračuje, podle předběžných zjištění však požár vznikl neúmyslným zaviněním. Požár vypukl v pondělí okolo 18:50. Zhruba po pěti hodinách od jeho vypuknutí francouzský prezident Emmanuele Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit a slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mohou jásat. Primark chystá další velkou novinku

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

23.04.2019 21:35 Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí…

V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

23.04.2019 21:07 Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama