Algoritmus selhal. YouTube označil požár Notre-Dame za podvrh a spojil jej s útoky 11. září

Řada světových médií vysílala livestream z požáru pařížské katedrály Notre-Dame prostřednictvím YouTube, ten jim ale dobrou službu neudělal. Videa totiž po krátký čas doplňovaly boxy, které uživatele upozorňovaly, že může jít o podvrh. Algoritmus rovněž spojil požár s útoky 11. září 2001. Informuje o tom server BuzzFeed News.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019)
doporučujeme

Loni v březnu oznámila výkonná ředitelka YouTube Susan Wojcicki, že platforma pro sdílení videí bude upozorňovat na dezinformace ve videích s konspiračními teoriemi pomocí informačních panelů, v nichž budou zmíněna fakta z ověřených zdrojů a internetových encyklopedií. Za tímto účelem vyvinula algoritmus, který během včerejšího požáru katedrály Notre-Dame selhal.

Videa z požáru, která včera večer zajímala opravdu celý svět, totiž algoritmus vyhodnotil jako možnou konspirační teorii a připojil k nim informační box o teroristických útocích v New Yorku z 11. září 2001. Uživatele platformy chtěl varovat, že se může jednat o podvrh, bohužel pro YouTube však šlo o realitu.

Podle serveru BuzzFeed News se informační box objevil hned u několika livestreamů včetně těch, za kterými stála renomovaná média jako France 24 nebo americká televize NBC. I pod jejich vysíláním z místa katastrofy se objevil šedý box s obrázkem a několika řádky textu, který odkazoval na článek o teroristických útocích z 11. září.

Systém, který vznikl právě v souvislosti s konspiračními teoriemi ohledně útoků z roku 2001 nebo přistání na Měsíci, označuje videa automaticky, což potvrdila serveru BuzzFeedNews i mluvčí Youtube: „ Panely jsou vytvářeny algoritmicky a někdy se spletou. Pro videa z tohoto požáru jsme ho již vypnuli.“ Tím YouTube přiznal své selhání.

Dnes dopoledne hasiči nad plameny definitivně zvítězili, příčina požáru však zůstává neznámá. Vyšetřování pokračuje, podle předběžných zjištění však požár vznikl neúmyslným zaviněním. Požár vypukl v pondělí okolo 18:50. Zhruba po pěti hodinách od jeho vypuknutí francouzský prezident Emmanuele Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit a slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČR opět boduje. V mezinárodním srovnání přeběhla Švýcarsko i Norsko

16.07.2019 12:51 Česká republika byla opětovně pozitivně hodnocena v mezinárodních srovnáních. V každoročně…

Rozkol v europarlamentu: Ursula von der Leyenová sklízí za svůj projev…

16.07.2019 12:33 Jednoznačnou podporu nástupu německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové do čela Evropské…

Chorvatský ostrov Pag v plamenech, evakuováno 10 tisíc lidí

16.07.2019 12:19 Aktualizováno Kvůli požáru, který v noci na dnešek vypukl v borovém lese na chorvatském ostrově Pag, evakuovali…

Merkelová a její třes? Může to být hodně vážné, tahle už to nejde, zní z…

16.07.2019 11:33 Co se to děje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou? To je otázka, která už několik týdnů trápí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama