Londýn má za sebou bouřlivou noc, policie zadržela 113 demonstrantů

Britská policie v noci na dnešek zadržela 113 demonstrantů, kteří v centru Londýna žádali rázné kroky k řešení současných ekologických problémů. Informoval o tom list The Guardian. Protesty, které začaly v pondělí, budou v tomto týdnu pokračovat.

Policie Velká Británie
doporučujeme

Několik tisíc aktivistů v pondělí zablokovalo most Waterloo Bridge a křižovatku Oxford Circus, manifestace se konaly také u budov britského parlamentu a u mramorového oblouku u severovýchodní části Hyde Parku. Za protesty stojí organizace Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), která chce v blokádách pokračovat nejméně týden a donutit tak vládu k činům.

V pondělí s příchodem soumraku se policie rozhodla vyklidit most Waterloo Bridge, aby ho mohla znovu otevřít pro dopravu, kterou demonstrace vážně narušila. Demonstranti i přes policejní zákrok dnes oznámili, že nadále všechna čtyři místa kontrolují.

Většina zadržených se podle policie dopustila prohřešků proti veřejnému pořádku, několik demonstrantů ale policie podezřívá i z ničení majetku ropné společnosti Shell. Část aktivistů si totiž za cíl svých protestů vybrala centrálu této firmy, kterou posprejovala a kde poničila skleněný vstup do budovy.

Organizátoři protestního shromáždění doufají, že se jim na Waterloo Bridge a dalších místech podaří vydržet nepřetržitě alespoň několik dní. Skupina požaduje po britské vládě, aby do roku 2025 zajistila nulové uhlíkové emise.

Také volá po zřízení občanského shromáždění, které by vytvořilo krizový akční plán, podobně jako tomu bylo za druhé světové války. Aktivisté již své požadavky v dopise tlumočili premiérce Therese Mayové a zároveň ji vyzvali, aby se s nimi sešla. Také varovali, že při nečinnosti vlády v dalších týdnech protesty vystupňují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama