"Tragédie pro lidstvo." Požár katedrály Notre-Dame otřásl celým světem, zde jsou reakce

Zahraniční státníci vyjadřují lítost kvůli požáru pařížské gotické katedrály Notre-Dame a nabízejí Francii pomoc. Vzkazy podpory adresované francouzským občanům a politickým představitelům přišly od papeže Františka, amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina, od vrcholných představitelů Evropské unie, ale i z Japonska či Libanonu. Mnoho států včetně Česka už se ozvalo s konkrétními návrhy a chce na obnovu chrámu finančně přispět.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
doporučujeme

Hlava katolické církve vyjádřila "šok a lítost" nad zprávami o požáru chrámu, který je podle papeže "symbolem křesťanství ve Francii a v celém světě", uvedl v oficiálním vyjádření vatikánský mluvčí Alessandro Gisotti.

Ruský prezident Putin označil požár za tragédii, která způsobila bolest v srdcích všech Rusů. Šéf Bílého domu Trump prohlásil, že katedrála je "jedním z největších světových pokladů". Slova útěchy nabídla v dopise francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi rovněž britská královna Alžběta II., kterou požár "hluboce zarmoutil". Podle libanonského premiéra Saada Harírího je požár "tragédií pro lidstvo".

Mluvčí japonské vlády uvedl, že zkáza katedrály je ztrátou pro celý svět a jihokorejský prezident Mun Če-in vyzval, aby se země spojily a pomohly pařížské památce opět vstát z popela. "Naši lásku k lidstvu můžeme zralým způsobem dokázat při rekonstrukci," zdůraznil Mun. "Francie nezůstane v této hodině sama," ujistil německý prezident Frank-Walter Steinmeier

Na požár chrámu reagovala se smutkem i řada představitelů světových církví. Patriarcha koptských křesťanů Tavadros II. uvedl, že poškozená katedrála je "ztrátou pro celé lidstvo". Imám káhirské mešity Al-Azhar, šajch Muhammad Ahmad Tájib, na facebooku napsal: "Naše srdce jsou s našimi bratry ve Francii." Vatikánský ministr kultury, kardinál Gianfranco Ravasi, zase katedrálu přirovnal k živé bytosti a vyjádřil přesvědčení, že po obnově opět znovu bude "tlukoucím srdcem Francie".

Mnoho světových lídrů už nabídlo konkrétní pomoc včetně finančních příspěvků. Český kabinet čeká na rozhodnutí francouzské vlády o postupu rekonstrukce a organizování sbírky, ministr kultury Antonín Staněk ale už v pondělí nabídl pomoc českých odborníků při obnově chrámu. Asistenci v podobě expertů nabídl například i Vatikán.

"V sázce je mnohem víc než materiální pomoc. Požár katedrály Notre-Dame nám znovu připomněl, že nás spojuje něco mnohem důležitějšího a hlubšího než smlouvy," řekl dnes v projevu před Evropským parlamentem předseda Evropské rady Donald Tusk.

Šéf europarlamentu Antonio Tajani pak vyzval poslance, aby na rekonstrukci přispěli svým denním platem. Pokud by všech 751 europoslanců na Tajaniho apel zareagovalo poskytnutím denní části svého hrubého platu, který se pohybuje kolem 8760 eur (cca 225.000 korun) měsíčně, shromáždili by přibližně 330.000 eur (kolem 8,4 milionu korun).

"Polsko ví, jaké to je ztratit v ohni kulturní dědictví. Sami jsme vystavěli Varšavu ze sutin. Katedrálu Notre-Dame obnovíme společně jako Evropané," uvedl už v pondělí na twitteru polský premiér Mateusz Morawiecki.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama