Jak bude vypadat replika Notre-Dame? Obnova může jít více cestami, říká expert

Obnova krovu pařížské katedrály Notre-Dame zničeného požárem může jít podle odborníka na historické krovy Michala Panáčka buď cestou výstavby modernější konstrukce nebo vytvořením repliky původní historické dřevěné konstrukce. Autentický materiál shořelého krovu ale už vrátit nepůjde.

Přidejte svůj názor 1 komentář

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

"Krovy prošly několika fázemi výstavby. Byly tam velmi staré krovy i novější části. Ta sanktusníková věžička byla novější, z 19. století, což ale nesnižuje její hodnotu. Katedrály procházely prakticky kontinuální obnovou," řekl Panáček, který se dlouhodobě zabývá studiem historických krovů v Chebu. V jeho domech se zachovaly krovy od 14. století.

Podle Panáčka se dnes už dají ze studia krovů vyčíst velmi podrobné postupy při jejich zpracování. V Notre-Dame ale zřejmě požár možnost takových poznatků zcela zničil.

zdroj: YouTube

"K obnově lze přistoupit rozdílnými způsoby. Buď se k tomu přistoupí tak, že se nad tím vytvoří novodobá konstrukce, která bude respektovat vizuální vzhled památky. Například ocelová konstrukce, ale ta se v mnoha ohledech chová například při požáru mnohem hůře než dřevo, protože na rozdíl od dřeva, které rovnoměrně prohořívá, se ocel kroutí," uvedl Panáček. Nicméně ocelové krovy jsou například i nad chrámem sv. Víta v Praze nebo v Ulmu či Kolíně nad Rýnem.

"Lze k tomu přistoupit i způsobem, kdy se řekne, že je důležitá i konstrukce jako taková z hlediska zachování původních materiálů a půjde se cestou maximálního replikování toho, co tam bylo. To znamená vytěžit v lese dřevo, opracovat ho sekyrami a skloubit ho dobovými způsoby. Stavba na tuto konstrukci byla zvyklá, a tak je nejlepší to udělat tak, jak to bylo. Jiná konstrukce by se mohla projevit změnami na jiném místě," řekl Panáček.

V rozhovoru pro ČTK připomněl, že Francouzi se nebojí spojovat architektonické prvky z historie s moderními. U takové památky a národního symbolu, jako je katedrála Notre-Dame, ale předpokládá, že se půjde spíše cestou maximální obnovy původní konstrukce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mohou jásat. Primark chystá další velkou novinku

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

23.04.2019 21:35 Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí…

V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

23.04.2019 21:07 Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama