Jak bude vypadat replika Notre-Dame? Obnova může jít více cestami, říká expert

Obnova krovu pařížské katedrály Notre-Dame zničeného požárem může jít podle odborníka na historické krovy Michala Panáčka buď cestou výstavby modernější konstrukce nebo vytvořením repliky původní historické dřevěné konstrukce. Autentický materiál shořelého krovu ale už vrátit nepůjde.

Přidejte svůj názor 1 komentář

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

"Krovy prošly několika fázemi výstavby. Byly tam velmi staré krovy i novější části. Ta sanktusníková věžička byla novější, z 19. století, což ale nesnižuje její hodnotu. Katedrály procházely prakticky kontinuální obnovou," řekl Panáček, který se dlouhodobě zabývá studiem historických krovů v Chebu. V jeho domech se zachovaly krovy od 14. století.

Podle Panáčka se dnes už dají ze studia krovů vyčíst velmi podrobné postupy při jejich zpracování. V Notre-Dame ale zřejmě požár možnost takových poznatků zcela zničil.

zdroj: YouTube

"K obnově lze přistoupit rozdílnými způsoby. Buď se k tomu přistoupí tak, že se nad tím vytvoří novodobá konstrukce, která bude respektovat vizuální vzhled památky. Například ocelová konstrukce, ale ta se v mnoha ohledech chová například při požáru mnohem hůře než dřevo, protože na rozdíl od dřeva, které rovnoměrně prohořívá, se ocel kroutí," uvedl Panáček. Nicméně ocelové krovy jsou například i nad chrámem sv. Víta v Praze nebo v Ulmu či Kolíně nad Rýnem.

"Lze k tomu přistoupit i způsobem, kdy se řekne, že je důležitá i konstrukce jako taková z hlediska zachování původních materiálů a půjde se cestou maximálního replikování toho, co tam bylo. To znamená vytěžit v lese dřevo, opracovat ho sekyrami a skloubit ho dobovými způsoby. Stavba na tuto konstrukci byla zvyklá, a tak je nejlepší to udělat tak, jak to bylo. Jiná konstrukce by se mohla projevit změnami na jiném místě," řekl Panáček.

V rozhovoru pro ČTK připomněl, že Francouzi se nebojí spojovat architektonické prvky z historie s moderními. U takové památky a národního symbolu, jako je katedrála Notre-Dame, ale předpokládá, že se půjde spíše cestou maximální obnovy původní konstrukce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Příbuzní zažili na pohřbu šok. Z rakve se ozvalo klepání a hlasy, nebožtík…

15.11.2019 16:16 Doslova šok zažili příbuzní zesnulého irského vojáka Shaye Bradleyho. Na pohřbu se totiž z jeho…

Políček separatistům. Nezávislost chce stále méně Katalánců

15.11.2019 15:21 Nezávislost Katalánska si podle posledního průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama