Svět zná jméno hrdiny z Notre-Dame. Riskoval život kvůli trnové koruně

S úžasem sledoval celý svět požár pařížské katedrály Notre-Dame, které během včerejšího večera hrozilo i zřícení. Hasičům v boji s nezkrotným živlem pomáhala i víra, na místě požáru se totiž objevil jejich kaplan. Ten nakonec riskoval život, aby z útrob katedrály zachránil cenné náboženské artefakty.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kaplan Fournier, hrdina požáru katedrály Notre-Dame.
doporučujeme

Jen hrdinské činy hasičů zabránily totální devastaci středověké katedrály Notre Dame, kterou včera krátce před sedmou hodinou večer zachvátil rozsáhlý požár. Z budovy zbyly především obvodové zdi, ale díky enormnímu nasazení záchranných složek vyvázly i některé cenné artefakty, které byly v monumentální církevní stavbě uloženy.

img-responsive

Požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019) | foto: Instagram

Jednou z nejvzácnějších relikvií je trnová koruna, kterou měl podle pověsti na sobě Ježíš při ukřižování. Do Francie ji přivezl v roce 1238 král Ludvík IX. Francouzský poté, co ji získal od Benátčanů. Shodou okolností pár dní před Velikonocemi se koruna ocitla v bezprostředním nebezpečí.

Z útrob katedrály ji však vynesl nečekaný hrdina. Kaplan pařížských hasičů otec Fournier se po příjezdu na místo požáru rozhodl, že na vlastní riziko některé cennosti zachrání. Vydal se tedy do hořící budovy a z plamenů vysvobodil jak trnovou korunu, tak Nejsvětější svátost oltářní.

Francouzský prezident Emmanuel Macron už během včerejšího večera vyzval k obnově 850 let staré památky. Podle nejnovějších informací z tamního ministerstva vnitra se celková konstrukce katedrály drží, přestože bylo objeveno několik zranitelných míst. Na obnovu Notre-Dame už slíbili přispět lidé z Francie i ostatních zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mohou jásat. Primark chystá další velkou novinku

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

23.04.2019 21:35 Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí…

V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

23.04.2019 21:07 Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama