Vlna 800 tisíc uprchlíků z Libye? Itálie trne hrůzou: Evropa musí zasáhnout

Italská vláda vyzvala Evropskou unii k pomoci s případnou migrační vlnou vyvolanou nynějším násilím v Libyi. Migranty by v takovém případě chtěla přerozdělovat do přístavů mimo Itálii. S odvoláním na prohlášení ministra dopravy Danila Toninelliho o tom dnes informovala agentura ANSA. V pondělí varoval předseda mezinárodně uznávané libyjské vlády Fáiz Sarrádž, že v případě další eskalace bojů by mohlo z této severoafrické země zamířit do Evropy přes Itálii až 800.000 uprchlíků.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Pokud vyrazí tisíce žadatelů o azyl, italská politika zavřených přístavů už nebude stačit. V takovém případě by se musely otevřít další evropské přístavy, aby byli migranti přerozděleni," uvedl Toninelli.

Vyslovil se také pro mezinárodní iniciativu pro mír v Libyi, kterou již bezmála dva týdny zmítá násilí způsobené vojenským tažením armády maršála Chalífy Haftara na hlavní město Tripolis. "Evropa musí zasáhnout a Itálie musí stát v centru evropské migrační strategie," řekl ministr za protestní Hnutí pěti hvězd.

Ministerstvo vnitra, vedené předsedou populistické strany Liga Matteem Salvinim, současně varovalo před nebezpečím příchodu "stovek teroristů", kteří by "mohli těžit z chaosu v Libyi, aby se dostali do Itálie".

Libyjský vicepremiér Ahmad Maítík prohlásil, že jeho vláda se nikdy nezavázala držet uprchlíky v Libyi. "Neexistuje žádná dohoda o tom, že uprchlíci budou zadržováni v Libyi," řekl vicepremiér. Hovořil stejně jako Sarrádž o hrozbě 800.000 migrantů a dodal, že v případě dalšího Haftarova postupu nebudou libyjské jednotky schopny zajistit kontrolu nad 400 vězni pocházejícími z Islámského státu.

Katarský ministr zahraničí Abdarrahmán Sání dnes po jednání s italským premiérem Giuseppem Contem v Římě vyzval k uvalení zbraňového embarga na Haftarovy jednotky. "Kroky libyjských milicí vedených Haftarem brání mezinárodním snahám dosáhnout libyjského národního dialogu," uvedl podle agentury Reuters Sání.

Pokračující ofenziva polního velitele Haftara, jehož samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země, si podle OSN vyžádala život již 146 lidí, včetně 13 civilistů. Na 18.000 osob muselo opustit své domovy. Podle pozorovatelů situace hrozí přerůst v plnohodnotnou občanskou válku, podobnou té, při níž byl v roce 2011 svržen bývalý dlouholetý vůdce země Muammar Kaddáfí.

Rada bezpečnosti OSN má dnes zahájit debatu o návrhu rezoluce o Libyi předložené Británií. Požaduje se v ní příměří a vyzývají se země, které mají na bojující strany vliv, aby pomohly zjednat klid. Hlasovat by se mohlo ještě tento týden.

Generální prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaová vydala prohlášení, v němž vyjadřuje hluboké znepokojení nad situací v Libyi. Vyzvala velitele, aby se vyvarovali páchání válečných zločinů, a pohrozila, že nebude váhat vyšetřovat a stíhat pachatele zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

V Tripolisu se dnes konala demonstrace, jejíž účastníci přišli ve žlutých vestách, aby upozornili na údajnou francouzskou pomoc Haftarovi. "Francie musí Haftara přestat podporovat, Francie povstalcům dodává zbraně výměnou za ropu," stálo ve francouzštině na transparentech, jež demonstranti nesli.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová 100 dní ve funkci. Hájí demokracii a dodržuje sliby, hodnotí…

22.09.2019 11:15 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová od svého nástupu do úřadu v polovině června obhajuje principy…

Útěk před komunisty měl svérázné podoby. Celníci v NDR kontrolovali i…

22.09.2019 10:28 I mrtvoly kontrolovali východoněmečtí celníci před pádem režimu na hranicích se západním Německem,…

Konzervativci jsou stále ve vedení, ukazuje nejnovější průzkum

22.09.2019 08:32 Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky byly odhaleny v průběhu včerejšího dne…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 08:31 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama