Odchod z EU? Le Penová otáčí, má úplně jiný plán

Vystoupení z EU a návrat k franku už nejsou ve Francii vzhledem k vývoji v sousední Velké Británii, která se téměř tři roky marně snaží o brexit, populární. Změn nálad v tamní společnosti si povšimla i lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová, která se rozhodla obrátit o 180 stupňů, a svojí pozornost před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu upřít na Evropskou komisi. Informoval o tom server Politico.eu.

Marine Le Pen

S EU to nejde, ale bez ní také ne! I tak by se dal interpretovat přístup jejích občanů k této instituci. Šéfka krajně pravicového Národního sdružení (dříve Národní fronty) Marine Le Penová, jíž se v prezidentských volbách, stal osudným zejména její neuvážený ekonomický program, se proto rozhodla, že už nebude usilovat o zničení EU, nýbrž o její reformu. Před volbami proto slibuje zrušení Evropské komise a společné zemědělské politiky.

Pokud by Le Penová chtěla mít v roce 2022 lepší vyhlídky v boji o Elysejský palác, musela by mít promyšlenější politický program, zejména v ekonomických otázkách. Část Francouzů, kteří by jí jinak volili, totiž zaskočila její vize zavést nový frank, prostřednictvím něhož by znehodnotila francouzský státní dluh, a vyvolat referendum o vystoupení Francie z EU - tzv. frexit. Z tohoto důvodu raději dali svůj hlas jejímu centristickému protikandidátovi Emmanueli Macronovi. Omezení přistěhovalectví a důraz na národní identitu zřejmě k vítězství nestačí.

I z tohoto důvodu se Le Penová nakonec odhodlala k mnohem promyšlenější vizi, a to k jakési záchraně Evropy před Evropskou unií, neboli lépe řečeno přešla od tvrdého euroskepticismu k měkčímu, či dokonce k eurorealismu. Svojí frakci Evropa národů a svobody proto vyzvala, aby svým voličům slíbila reformu evropských institucí spočívající ve větší autonomii členských států. Jorden Bardella, 23letý kandidát Národního sdružení do Evropského parlamentu, například řekl, že chce, aby se současná Evropa více přiblížila athénské demokracii, než bruselské technokracii.

Na otázku, zda už nepodporuje frexit, Le Penová odmítla odpovědět, a pouze uvedla, že je ráda za veškeré případné výhody, které Velká Británie svým opuštěním EU získá. Lze tedy spekulovat, že pouze tiše vyčkává, jak brexit dopadne, a podle toho se definitivně rozhodne, zda by byl případný frexit v nejlepším zájmu Francie, či nikoliv. Je taktéž možné, že by opouštění EU, které by bylo pro Francii vzhledem k užívání eura velmi komplikované, nezískalo v případném referendu podporu většiny voličů.

"Národní bohatství překonalo úroveň eurozóny, míra nezaměstnanosti je tam jedna z nejnižších, pracovních míst mají dvakrát víc, než je tomu ve Francii a mzdy od zastavení masové migrace šly nahoru," vyjádřila se Le Penová k brexitu na sociálních sítích.

V programu Národního sdružení sice stále stojí, že euro slouží hlavně německým zájmům, ale že bude respektováno přání Francouzů zůstat v eurozóně. Změnit chce pouze práci Evropské centrální banky, aby její činnost více odpovídala reálným ekonomickým výstupům, a aby se více soustřeďovala na boj s nezaměstnaností. Co se týče reformy evropských institucí, tak v té slibuje Le Penová zrušení nikým nevolené Evropské komise a delegování jejich pravomocí na Evropskou radu. Europoslanci by nově měli víc hájit zájmy zemí, jež zastupují.

Podle předvolebních průzkumů je Národní sdružení jedním z favoritů v květnových eurovolbách, v nichž by mohlo obhájit až 21 křesel. Nejsilnější stranou stále zůstává hnutí En Marche! francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Součástí předvolebních slibů je i znovuzavedení hraničních kontrol, posílení obrany vnějších hranic EU, v němž by hrála významnou roli agentura FRONTEX a boj s nelegální migrací.

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Související:

Právě se děje