Slovensko podporuje územní celistvost Ukrajiny. Včetně Krymu, řekl Pellegrini

Slovensko podporuje územní celistvost Ukrajiny i integrační ambice Kyjeva, řekl slovenský premiér Peter Pellegrini po dnešní schůzce se svým ukrajinským kolegou Volodymyrem Hrojsmanem. Oba státníci se vyslovili proti rozšíření plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře, který by Rusku umožnil obejít Ukrajinu při dodávkách zemního plynu do západní Evropy. Předseda ukrajinské vlády před novináři v souvislosti s narušením územní celistvosti svého státu hovořil o ruské agresi.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Peter Pellegrini
doporučujeme

"Podporujeme suverenitu a územní celistvost Ukrajiny včetně poloostrova Krym a Doněcké a Luhanské oblasti. Slovenská republika plně podporuje integrační ambice Ukrajiny," uvedl Pellegrini.

Pellegrini i Hrojsman se postavili proti rozšíření plynovodu Nord Stream. Případný nižší tranzit ruského plynu přes tuto východoevropskou zemi by pocítilo i Slovensko, které s Ukrajinou sousedí a které zajišťuje přepravu ruského plynu přes své území dále do západní Evropy. Hrojsman označil Nord Stream za prvek ruské hybridní války proti evropským zemím.

"Je mnoho zemí, které o pomoci Ukrajině hovoří, jsou ale ochotné podporovat to, že vznikne bypass, který obejde Ukrajinu," uvedl Pellegrini k rozšíření plynovodu Nord Stream. Dodal, že realizace projektu by mohla vyústit v zastavení nebo ve snížení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu na minimální úroveň.

Slovensko v roce 2014 zahájilo zpětné dodávky ruského plynu na Ukrajinu, což podle Hrojsmana zachránilo zemi před závislostí na Rusku.

Premiéři Slovenska a Ukrajiny podepsali dohodu o rozšíření malého pohraničního styku v příhraničních regionech obou zemí, které dělí přísně střežená vnější hranice EU. Slovensko také plánuje umožnit Ukrajině využívat svůj vzdušný prostor pro přistávání letadel na letišti v ukrajinském Užhorodu blízko společných hranic obou zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Příbuzní zažili na pohřbu šok. Z rakve se ozvalo klepání a hlasy, nebožtík…

15.11.2019 16:16 Doslova šok zažili příbuzní zesnulého irského vojáka Shaye Bradleyho. Na pohřbu se totiž z jeho…

Políček separatistům. Nezávislost chce stále méně Katalánců

15.11.2019 15:21 Nezávislost Katalánska si podle posledního průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama