Slovensko podporuje územní celistvost Ukrajiny. Včetně Krymu, řekl Pellegrini

Slovensko podporuje územní celistvost Ukrajiny i integrační ambice Kyjeva, řekl slovenský premiér Peter Pellegrini po dnešní schůzce se svým ukrajinským kolegou Volodymyrem Hrojsmanem. Oba státníci se vyslovili proti rozšíření plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře, který by Rusku umožnil obejít Ukrajinu při dodávkách zemního plynu do západní Evropy. Předseda ukrajinské vlády před novináři v souvislosti s narušením územní celistvosti svého státu hovořil o ruské agresi.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Peter Pellegrini
doporučujeme

"Podporujeme suverenitu a územní celistvost Ukrajiny včetně poloostrova Krym a Doněcké a Luhanské oblasti. Slovenská republika plně podporuje integrační ambice Ukrajiny," uvedl Pellegrini.

Pellegrini i Hrojsman se postavili proti rozšíření plynovodu Nord Stream. Případný nižší tranzit ruského plynu přes tuto východoevropskou zemi by pocítilo i Slovensko, které s Ukrajinou sousedí a které zajišťuje přepravu ruského plynu přes své území dále do západní Evropy. Hrojsman označil Nord Stream za prvek ruské hybridní války proti evropským zemím.

"Je mnoho zemí, které o pomoci Ukrajině hovoří, jsou ale ochotné podporovat to, že vznikne bypass, který obejde Ukrajinu," uvedl Pellegrini k rozšíření plynovodu Nord Stream. Dodal, že realizace projektu by mohla vyústit v zastavení nebo ve snížení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu na minimální úroveň.

Slovensko v roce 2014 zahájilo zpětné dodávky ruského plynu na Ukrajinu, což podle Hrojsmana zachránilo zemi před závislostí na Rusku.

Premiéři Slovenska a Ukrajiny podepsali dohodu o rozšíření malého pohraničního styku v příhraničních regionech obou zemí, které dělí přísně střežená vnější hranice EU. Slovensko také plánuje umožnit Ukrajině využívat svůj vzdušný prostor pro přistávání letadel na letišti v ukrajinském Užhorodu blízko společných hranic obou zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mohou jásat. Primark chystá další velkou novinku

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

23.04.2019 21:35 Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí…

V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

23.04.2019 21:07 Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama