Slovensko nabídlo pomoc Paříži, samo s požárem bojovalo

Slovensko se přidalo k zemím, které nabídly Francii pomoc při obnově požárem poničeného pařížského chrámu Notre-Dame. Případný slovenský příspěvek ale podle premiéra Petera Pellegriniho musí provázet i vyčlenění vyšší částky na financování komplexní rekonstrukce vyhořelého hradu Krásná Hôrka na východě Slovenska. Tuto národní kulturní památku silně poškodil oheň v roce 2012, její obnova bude z části dokončena nejdříve za dva roky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Pellegrini
doporučujeme

"V případě, že bychom byli požádáni a my budeme ochotni nějakou částkou podpořit rekonstrukci této památky v Paříži, tak já budu trvat na tom, abychom nejméně třikrát tolik poslali do naší vyhořelé Krásné Hôrky. Abychom ji konečně zrekonstruovali a aby se i návštěvníci Slovenska mohli těšit z tohoto unikátu," řekl Pellegrini novinářům.

Hrad Krásná Hôrka byl před sedmi lety vážně poškozen, když se oheň z okolního porostu rozšířil na národní kulturní památku a úplně zničil její dřevenou šindelovou střechu. Podle policie za požár mohla neopatrnost dvou chlapců při zapalování cigarety.

Většinu sbírek umístěných na hradě ze 14. století se podařilo zachránit. Například odborníci z Technického muzea v Brně zrestaurovali z depozitáře hradu 40 kovových exponátů, především historických zbraní.

Podle dřívějších informací projekt kromě odstranění následků požáru počítá s nejrozsáhlejší obnovou hradu Krásná Hôrka v jeho historii, včetně odstranění nevhodných zásahů z let 1956 až 1989, které poznamenaly autenticitu stavby.

V případě dodržení plánů bude dolní a střední část hradu Krásná Hôrka zpřístupněna veřejnosti v roce 2021. S obnovou horní části památky se počítá.

Slovensko je podle Pellegriniho vedle snahy o rekonstrukci slovenského kulturního bohatství připraveno pomoci i cizí zemi. "Mělo by to být vyvážené. I občané Slovenské republiky by museli vnímat, že prostředky neposíláme jen do zahraničí, ale že se odpovídající částkou věnujeme i pamětihodnostem na Slovensku," řekl slovenský premiér.

Město Ružomberok podle slovenských médií věnuje vybrané vstupné o nadcházejícím víkendu do památkové rezervace lidové architektury Vlkolínec na opravu Notre-Dame, která je stejně jako Vlkolínec zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Prezidium slovenského hasičského a záchranného sboru informovalo, že za posledních deset let na Slovensku požár zasáhl 40 kulturních památek, což představuje dvě procenta jejich celkového počtu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mohou jásat. Primark chystá další velkou novinku

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

23.04.2019 21:35 Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí…

V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

23.04.2019 21:07 Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama