Slovensko nabídlo pomoc Paříži, samo s požárem bojovalo

Slovensko se přidalo k zemím, které nabídly Francii pomoc při obnově požárem poničeného pařížského chrámu Notre-Dame. Případný slovenský příspěvek ale podle premiéra Petera Pellegriniho musí provázet i vyčlenění vyšší částky na financování komplexní rekonstrukce vyhořelého hradu Krásná Hôrka na východě Slovenska. Tuto národní kulturní památku silně poškodil oheň v roce 2012, její obnova bude z části dokončena nejdříve za dva roky.

Peter Pellegrini
doporučujeme

"V případě, že bychom byli požádáni a my budeme ochotni nějakou částkou podpořit rekonstrukci této památky v Paříži, tak já budu trvat na tom, abychom nejméně třikrát tolik poslali do naší vyhořelé Krásné Hôrky. Abychom ji konečně zrekonstruovali a aby se i návštěvníci Slovenska mohli těšit z tohoto unikátu," řekl Pellegrini novinářům.

Hrad Krásná Hôrka byl před sedmi lety vážně poškozen, když se oheň z okolního porostu rozšířil na národní kulturní památku a úplně zničil její dřevenou šindelovou střechu. Podle policie za požár mohla neopatrnost dvou chlapců při zapalování cigarety.

Většinu sbírek umístěných na hradě ze 14. století se podařilo zachránit. Například odborníci z Technického muzea v Brně zrestaurovali z depozitáře hradu 40 kovových exponátů, především historických zbraní.

Podle dřívějších informací projekt kromě odstranění následků požáru počítá s nejrozsáhlejší obnovou hradu Krásná Hôrka v jeho historii, včetně odstranění nevhodných zásahů z let 1956 až 1989, které poznamenaly autenticitu stavby.

V případě dodržení plánů bude dolní a střední část hradu Krásná Hôrka zpřístupněna veřejnosti v roce 2021. S obnovou horní části památky se počítá.

Slovensko je podle Pellegriniho vedle snahy o rekonstrukci slovenského kulturního bohatství připraveno pomoci i cizí zemi. "Mělo by to být vyvážené. I občané Slovenské republiky by museli vnímat, že prostředky neposíláme jen do zahraničí, ale že se odpovídající částkou věnujeme i pamětihodnostem na Slovensku," řekl slovenský premiér.

Město Ružomberok podle slovenských médií věnuje vybrané vstupné o nadcházejícím víkendu do památkové rezervace lidové architektury Vlkolínec na opravu Notre-Dame, která je stejně jako Vlkolínec zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Prezidium slovenského hasičského a záchranného sboru informovalo, že za posledních deset let na Slovensku požár zasáhl 40 kulturních památek, což představuje dvě procenta jejich celkového počtu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama