Slovensko nabídlo pomoc Paříži, samo s požárem bojovalo

Slovensko se přidalo k zemím, které nabídly Francii pomoc při obnově požárem poničeného pařížského chrámu Notre-Dame. Případný slovenský příspěvek ale podle premiéra Petera Pellegriniho musí provázet i vyčlenění vyšší částky na financování komplexní rekonstrukce vyhořelého hradu Krásná Hôrka na východě Slovenska. Tuto národní kulturní památku silně poškodil oheň v roce 2012, její obnova bude z části dokončena nejdříve za dva roky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Pellegrini
doporučujeme

"V případě, že bychom byli požádáni a my budeme ochotni nějakou částkou podpořit rekonstrukci této památky v Paříži, tak já budu trvat na tom, abychom nejméně třikrát tolik poslali do naší vyhořelé Krásné Hôrky. Abychom ji konečně zrekonstruovali a aby se i návštěvníci Slovenska mohli těšit z tohoto unikátu," řekl Pellegrini novinářům.

Hrad Krásná Hôrka byl před sedmi lety vážně poškozen, když se oheň z okolního porostu rozšířil na národní kulturní památku a úplně zničil její dřevenou šindelovou střechu. Podle policie za požár mohla neopatrnost dvou chlapců při zapalování cigarety.

Většinu sbírek umístěných na hradě ze 14. století se podařilo zachránit. Například odborníci z Technického muzea v Brně zrestaurovali z depozitáře hradu 40 kovových exponátů, především historických zbraní.

Podle dřívějších informací projekt kromě odstranění následků požáru počítá s nejrozsáhlejší obnovou hradu Krásná Hôrka v jeho historii, včetně odstranění nevhodných zásahů z let 1956 až 1989, které poznamenaly autenticitu stavby.

V případě dodržení plánů bude dolní a střední část hradu Krásná Hôrka zpřístupněna veřejnosti v roce 2021. S obnovou horní části památky se počítá.

Slovensko je podle Pellegriniho vedle snahy o rekonstrukci slovenského kulturního bohatství připraveno pomoci i cizí zemi. "Mělo by to být vyvážené. I občané Slovenské republiky by museli vnímat, že prostředky neposíláme jen do zahraničí, ale že se odpovídající částkou věnujeme i pamětihodnostem na Slovensku," řekl slovenský premiér.

Město Ružomberok podle slovenských médií věnuje vybrané vstupné o nadcházejícím víkendu do památkové rezervace lidové architektury Vlkolínec na opravu Notre-Dame, která je stejně jako Vlkolínec zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Prezidium slovenského hasičského a záchranného sboru informovalo, že za posledních deset let na Slovensku požár zasáhl 40 kulturních památek, což představuje dvě procenta jejich celkového počtu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Invaze uprchlíků. Řecko jich za jediný den zachránilo 400, nápor nezvládá

22.11.2019 14:18 Řecká pobřežní stráž oznámila, že za uplynulých 24 hodin zachránila dalších asi 400 žadatelů o azyl…

Vztahy s Čínou či Ruskem? Merkelová pronesla plamenný projev, sklidila…

22.11.2019 14:12 Křesťanští demokraté i celé Německo musí ve své zahraniční politice dobře vyvažovat hodnoty a zájmy…

Praktiky jak z dob StB? Na Slovensku vypukla vážná politická kauza

22.11.2019 14:06 Slovenský premiér Peter Pellegrini odmítl výtky, že obvinění stínového ministra obrany Jaroslava…

Orbán opět dělá dusno. Fidesz a Evropská lidová strana jsou na kordy

22.11.2019 13:46 Maďarská vládnoucí strana Fidesz by mohla odejít z Evropské lidové strany (EPP), řekl dnes maďarský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama