Slovensko nabídlo pomoc Paříži, samo s požárem bojovalo

Slovensko se přidalo k zemím, které nabídly Francii pomoc při obnově požárem poničeného pařížského chrámu Notre-Dame. Případný slovenský příspěvek ale podle premiéra Petera Pellegriniho musí provázet i vyčlenění vyšší částky na financování komplexní rekonstrukce vyhořelého hradu Krásná Hôrka na východě Slovenska. Tuto národní kulturní památku silně poškodil oheň v roce 2012, její obnova bude z části dokončena nejdříve za dva roky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Pellegrini
doporučujeme

"V případě, že bychom byli požádáni a my budeme ochotni nějakou částkou podpořit rekonstrukci této památky v Paříži, tak já budu trvat na tom, abychom nejméně třikrát tolik poslali do naší vyhořelé Krásné Hôrky. Abychom ji konečně zrekonstruovali a aby se i návštěvníci Slovenska mohli těšit z tohoto unikátu," řekl Pellegrini novinářům.

Hrad Krásná Hôrka byl před sedmi lety vážně poškozen, když se oheň z okolního porostu rozšířil na národní kulturní památku a úplně zničil její dřevenou šindelovou střechu. Podle policie za požár mohla neopatrnost dvou chlapců při zapalování cigarety.

Většinu sbírek umístěných na hradě ze 14. století se podařilo zachránit. Například odborníci z Technického muzea v Brně zrestaurovali z depozitáře hradu 40 kovových exponátů, především historických zbraní.

Podle dřívějších informací projekt kromě odstranění následků požáru počítá s nejrozsáhlejší obnovou hradu Krásná Hôrka v jeho historii, včetně odstranění nevhodných zásahů z let 1956 až 1989, které poznamenaly autenticitu stavby.

V případě dodržení plánů bude dolní a střední část hradu Krásná Hôrka zpřístupněna veřejnosti v roce 2021. S obnovou horní části památky se počítá.

Slovensko je podle Pellegriniho vedle snahy o rekonstrukci slovenského kulturního bohatství připraveno pomoci i cizí zemi. "Mělo by to být vyvážené. I občané Slovenské republiky by museli vnímat, že prostředky neposíláme jen do zahraničí, ale že se odpovídající částkou věnujeme i pamětihodnostem na Slovensku," řekl slovenský premiér.

Město Ružomberok podle slovenských médií věnuje vybrané vstupné o nadcházejícím víkendu do památkové rezervace lidové architektury Vlkolínec na opravu Notre-Dame, která je stejně jako Vlkolínec zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Prezidium slovenského hasičského a záchranného sboru informovalo, že za posledních deset let na Slovensku požár zasáhl 40 kulturních památek, což představuje dvě procenta jejich celkového počtu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německem se šíří pravicový teror. Na vině je i protiuprchlická AfD, míní…

21.02.2020 09:42 Německem se znovu šíří pravicový teror, který útočí na demokracii, píší německá média po útocích v…

Polsko má hrdinku. Ozbrojeného lupiče vyhnala z obchodu mopem

21.02.2020 08:51 Hrdinkou televizních zpráv v Polsku se stala žena, které stačil kbelík vody a obyčejný mop, aby ze…

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama