Šlo zabránit zkáze katedrály Notre-Dame? Německý deník má nezvratné důkazy

Už od pondělního večera se spekuluje o tom, zdali šlo zabránit zkáze pařížské katedrály Notre-Dame, kterou postihl rozsáhlý požár. Podle německého deníku Bild přišlo první hlášení o plamenech uvnitř budovy oproti oficiální verzi už o 30 minut dřív.

Přidejte svůj názor 123 komentářů

Požár katedrály Notre-Dame
doporučujeme

Rozsáhlý požár, který zdevastoval pařížskou katedrálu Notre-Dame, vypukl podle veřejně známých informací v pondělí okolo 18:50. Německý deník Bild však tvrdí, že tou dobou už mohlo v chrámu hořet minimálně půl hodiny.

Podle informací Bildu se totiž poprvé rozezněl požární alarm už v 18:20, během provedeného průzkumu však žádný požár lokalizován nebyl. Podruhé se hlásič ozval v 18:43, tehdy už se plameny objevit podařilo.

Mluvčí německých hasičů Tobias Thiele Bildu řekl, že v podobně starých budovách neexistují prakticky žádná protipožární opatření, jen ojediněle jsou historické památky v tomto ohledu adekvátně vybaveny. „Dřevo takové věže kostela je tak staré a suché, že hoří velmi rychle,“ uvedl Thiele.

Podobně se již včera vyjádřil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. „Není tam nějaké samohasicí zařízení, které se do historických budov nedává s ohledem na tu památku. Bylo to spíš už jen o tom, kam se ten požár dostane,“ řekl pro EuroZprávy.cz. Hasiči se podle něj soustředili především na to, aby se požár nerozšířil a oni dokázali dostat cenné historické věci z katedrály.

Thiele dodal, že pro takové staré budovy neexistují plány protipožární ochrany a vše se velmi špatně odhaduje. Podle Kavky se ale na takový požár mohou hasiči připravit. „Třeba minulý rok jsme měli simulovaný požár střechy Obecního domu. Tam se hasiči seznámí s tím prostředím a to cvičení nám dá určitou odpověď na to, jak bychom zasahovali v případě takového požáru.“

Požární expert Serge Delhaye tvrdí, že z neschopnosti lokalizovat zdroj požáru není možné vinit pracovníky na místě. Pro Bild totiž řekl, že obyčejná jiskra může bez povšimnutí doutnat i několik hodin.

img-responsive

Požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019) | foto: Instagram

Příčina pondělního rozsáhlého požáru dosud není známá a vyšetřování pokračuje. Podle nezávislých odborníků nejspíše vše souvisí s projektem renovace špičky kostelní věže. Pařížská prokuratura zatím oznámila jen to, že oheň podle všech předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním.

Loading...
Vstupte do diskuze (123)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Příbuzní zažili na pohřbu šok. Z rakve se ozvalo klepání a hlasy, nebožtík…

15.11.2019 16:16 Doslova šok zažili příbuzní zesnulého irského vojáka Shaye Bradleyho. Na pohřbu se totiž z jeho…

Políček separatistům. Nezávislost chce stále méně Katalánců

15.11.2019 15:21 Nezávislost Katalánska si podle posledního průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama