100 dnů blokády skončilo: Loď Open Arms může vyplout, uprchlíky zachraňovat nesmí

Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která loni zachránila stovky migrantů prchajících z Afriky na vratkých člunech do Evropy, smí po více než třech měsících opět vyplout na moře. Informovala o tom dnes španělská média. Loď však dostala povolení pouze k "přepravě humanitárního materiálu" a nesmí do oblasti mezi Maltou, Itálií a Libyí, kde migranty dříve zachraňovala.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

uprchlíci
doporučujeme

"Po 100 dnech blokády v (barcelonském) přístavu můžeme vyplout. Ale nemáme povolení k záchranným operacím ve středním Středomoří," uvedla organizace Proactiva Open Arms na twitteru. Podle serveru eldiario.es dostala loď povolení plout k řeckým ostrovům Samos a Lesbos a dopravit tam humanitární materiál. Vyplout z Barcelony se chystá v pátek.

Open Arms kotvila v barcelonském přístavu od 8. ledna, protože jí místní úřady nepovolily vyplout. Jako jeden z důvodů uvedly, že posádka lodi nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy, které ukládají vylodit zachráněné v nejbližším bezpečném přístavu. To ale loni nemohla udělat řada lodí ve Středomoří, protože Itálie a Malta odmítají vpouštět do přístavů lodě zahraničních nevládních organizací a snaží se tak přimět další státy EU, aby se na přijímání migrantů podílely.

Španělská vláda loni přijala několik lodí s migranty, které předtím odmítly vpustit do svých přístavů jiné země Středomoří. S tímto zákazem přišla loni jako první italská vláda, které se takto snaží snížit masový příliv migrantů z Afriky. Italský ministr vnitra Matteo Salvini viní nevládní organizace, že naloďováním migrantů u libyjského pobřeží nahrávají pašerákům a nelegální migraci.

V posledních několika letech největší příliv migrantů z Afriky a z Blízkého východu zažívaly Itálie a Řecko, loni ale připlulo nejvíce běženců přes Středomoří do Španělska (na 56.000).

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mohou jásat. Primark chystá další velkou novinku

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

23.04.2019 21:35 Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí…

V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

23.04.2019 21:07 Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama