100 dnů blokády skončilo: Loď Open Arms může vyplout, uprchlíky zachraňovat nesmí

Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která loni zachránila stovky migrantů prchajících z Afriky na vratkých člunech do Evropy, smí po více než třech měsících opět vyplout na moře. Informovala o tom dnes španělská média. Loď však dostala povolení pouze k "přepravě humanitárního materiálu" a nesmí do oblasti mezi Maltou, Itálií a Libyí, kde migranty dříve zachraňovala.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

uprchlíci
doporučujeme

"Po 100 dnech blokády v (barcelonském) přístavu můžeme vyplout. Ale nemáme povolení k záchranným operacím ve středním Středomoří," uvedla organizace Proactiva Open Arms na twitteru. Podle serveru eldiario.es dostala loď povolení plout k řeckým ostrovům Samos a Lesbos a dopravit tam humanitární materiál. Vyplout z Barcelony se chystá v pátek.

Open Arms kotvila v barcelonském přístavu od 8. ledna, protože jí místní úřady nepovolily vyplout. Jako jeden z důvodů uvedly, že posádka lodi nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy, které ukládají vylodit zachráněné v nejbližším bezpečném přístavu. To ale loni nemohla udělat řada lodí ve Středomoří, protože Itálie a Malta odmítají vpouštět do přístavů lodě zahraničních nevládních organizací a snaží se tak přimět další státy EU, aby se na přijímání migrantů podílely.

Španělská vláda loni přijala několik lodí s migranty, které předtím odmítly vpustit do svých přístavů jiné země Středomoří. S tímto zákazem přišla loni jako první italská vláda, které se takto snaží snížit masový příliv migrantů z Afriky. Italský ministr vnitra Matteo Salvini viní nevládní organizace, že naloďováním migrantů u libyjského pobřeží nahrávají pašerákům a nelegální migraci.

V posledních několika letech největší příliv migrantů z Afriky a z Blízkého východu zažívaly Itálie a Řecko, loni ale připlulo nejvíce běženců přes Středomoří do Španělska (na 56.000).

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Příbuzní zažili na pohřbu šok. Z rakve se ozvalo klepání a hlasy, nebožtík…

15.11.2019 16:16 Doslova šok zažili příbuzní zesnulého irského vojáka Shaye Bradleyho. Na pohřbu se totiž z jeho…

Políček separatistům. Nezávislost chce stále méně Katalánců

15.11.2019 15:21 Nezávislost Katalánska si podle posledního průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama