Německá vláda chce zvýšit příspěvky migrantům, zpřísní se deportace

Zvýšit příspěvky migrantům a zároveň zpřísnit podmínky odsunu pro ty, kteří neuspějí se žádostí o azyl, chce německá vláda. Příslušné návrhy schválila dnes. Ne všechny jsou ale přijímány nekriticky, a proto je možné, že v parlamentu ještě doznají změn.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

První z návrhů připravil ministr práce a sociálních věcí Hubertus Heil (SPD) a počítá s tím, že se příspěvky samostatně žijícím žadatelům o azyl zvýší ze 135 na 150 eur měsíčně. Důvodem nárůstu je zvýšení životních nákladů v posledních letech. Další návrh ministerstva spravedlnosti má usnadnit přístup k jazykovým kursům širšímu počtu migrantů.

Třetí legislativní záměr se týká Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), kterému má dát více času na přezkum žádostí již uznaných uprchlíků. Normálně je musí znovu posoudit po třech letech, nyní má ale kvůli velkému množství případů mít o dva roky času více.

Výrazně kontroverznější než tyto plány je návrh zákona připravený ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU), který rozšiřuje možnost dát do vazby migranty, které čeká deportace. Když budou plná deportační střediska, bude možné je umístit také do vazby v běžném vězení, i když v oddělených místnostech od normálních vězňů a vazebně stíhaných. Sankce, třeba v podobě pokuty, pak mají dopadnout na ty, kteří neříkají pravdu o své identitě.

Cílem změn je zvýšit počet deportací neúspěšných žadatelů o azyl. Jen loni se jich kolem 31.000 nemohlo uskutečnit, například proto, že chyběly potřebné dokumenty nebo policisté daného běžence nedokázali najít. Vráceno do země původu bylo celkem 26.000 migrantů.

Ne každý ale sdílí Seehoferovo přesvědčení, že nynější návrh je dobrou cestou k nápravě. Podle velké části zemských ministrů spravedlnosti totiž není možné dávat běžence do normálních věznic.

Jak listu Süddeutsche Zeitung řekla ministryně za Dolní Sasko Barbara Havlizaová (CDU), migranti, které čeká odsun, se dopustili zpravidla jen toho, že Německo neopustili v daném termínu, zatímco ostatní vězni byli odsouzeni kvůli nějakému zločinu. Navíc takový postup podle ní za protiprávní označily jak německý nejvyšší soud, tak evropské soudy.

Ministr spravedlnosti v Bádensku-Württembersku Guido Wolf, který je také z CDU, tedy sesterské strany Seehoferovy CSU, návrh odmítá i proto, že už nyní v jeho spolkové zemi chybí 900 vězeňských míst.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mohou jásat. Primark chystá další velkou novinku

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

23.04.2019 21:35 Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí…

V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

23.04.2019 21:07 Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama