Europarlament schválil program EU pro vesmír, skvělá zpráva pro Česko

Poslanci Evropského parlamentu dnes ve Štrasburku schválili podobu budoucího evropského programu pro vědu a výzkum Horizont Evropa. Potvrdili také dohodu mezi unijními institucemi okolo evropského kosmického programu a tím i posílení odpovědnosti i personálu evropské agentury pro Galileo (GSA) sídlící v Praze. O přesné výši financí pro oba programy se ale rozhodne až na podzim, v rámci jednání o konečné podobě dlouhodobého unijního rozpočtu pro roky 2021 až 2027.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Evropská komise ale předběžně na oblast vědy a výzkumu navrhla po roce 2020 vyčlenit okolo 100 miliard eur (přes 2,5 miliardy Kč), europarlament si představuje ještě o 20 miliard eur více. Jak připomněla europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), která měla Horizont Evropa na starosti ve výboru pro rozpočtovou kontrolu, je to důkaz, že pro EU je tato oblasti prioritní.

Program navazuje na stávající Horizont 2020, který je zatím historicky největší výzkumný a inovační program unie. Nově bude v příštím víceletém období zřízena například Evropská rada pro inovace, která má pomáhat dostávat zásadní novinky z vědeckých laboratoří na trh a rozvíjet myšlenky a nápady start-upů a malých a středních firem. Program počítá také s podporou výzkumu a vývoje v oblasti kreativního a kulturního průmyslu.

Nejméně 35 procent budoucího rozpočtu bude určeno na výzkum související se změnami klimatu. Europoslanec Evžen Tošenovský (ODS) připomněl, že v praxi to znamená peníze například pro výzkumné projekty v regionech, kde se dříve těžilo uhlí, v Česku tedy pro Ostravsko, Ústecko nebo Karlovarsko.

V Praze bude rozšířena odpovědnost agentury GSA, která nyní řídí projekt satelitní navigace Galileo, také o program pozorování země Copernicus. "Nové kompetence a desítky, možná i stovky nových zaměstnanců přinášejí možnosti i prestiž pro celou Českou republiku," míní Tošenkovský.

Pro unijní vesmírný program je předběžně vyčleněno 16 miliard eur (asi 410 miliard Kč), také pro monitoring kosmického smetí označovaný jako SSA a pro satelitní komunikační systém GOVSATCOM.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čech zahynul v Rakousku. Zavalil ho traktor, tělo našli až za několik hodin

25.04.2019 09:56 29letý Čech zahynul ve středu odpoledne při dopravní nehodě na severovýchodě Rakouska. V levotočivé…

loading...

Drama v Německu: Na velikonoční mši vtrhl Somálec, který útočil na věřící.…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Více než 20 lidí bylo zraněno v jednom z německých kostelů poté, co v chrámu vypukla masové panika.…

Meghan opustí zemi, William bude králem. Královský palác odklidí vévodkyni…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Vévodkyně Meghan každým dnem přivede na svět nového královského potomka, se svým manželem princem…

Další rána Zemanovi. I Slováky vidí Trump raději než jeho

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump upřednostnil schůzku s premiérem Andrejem Babišem před možným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama