Obnova Notre-Dame? Kousek za našimi hranicemi opravovali kostel desítky let

Dilema, které řeší v posledních dnech Francouzi, řešili svého času i v německých Drážďanech. Tamní barokní kostel Frauenkirche vstal z popela neuvěřitelných 60 let poté, co byl zničen náletem spojeneckých letadel během druhé světové války.

Přidejte svůj názor

Kostel Frauenkirche
doporučujeme

Britská BBC ve svém článku připomíná, že pařížská katedrála Notre-Dame není první ani poslední historickou památkou, kterou postihl nehezký osud. Zmiňuje například požár brazilského Národního muzea, zkázu syrské Palmýry nebo prezidentský palác na Haiti, který zničilo velké zemětřesení.

Nám nejbližší je však případ budovy z Drážďan, kam každí rok míří tisíce českých turistů, však také tohle saské město leží jen pár desítek kilometrů za hranicemi. K jeho dominantám patří od poloviny 18. století barokní kostel Frauenkirche. Ovšem s přestávkou, která trvala několik desítek let.

Chrám totiž v posledním roce druhé světové války zasáhl požár, který způsobilo spojenecké bombardování města. Samotná budova zasažena nebyla, ale žár ji sprovodil z mapy. „Pískovec se roztaví v teplotách kolem 800 °C a tehdy údajně teplota dosáhla 1000 °C,“ říká pro BBC David Woodhead z organizace Dresden Trust, která pomáhala shánět peníze na obnovu stavby.

Kostel měl následně velice podivný osud. Jeho ruiny zůstaly v centru města dalších 45 let jako připomínka konfliktu, v roce 1966 se dokonce staly oficiálním památníkem proti válce. Spásou pro náboženskou stavbu bylo až sjednocení Německa v roce 1990. Rekonstrukce kostela byla metaforou pro usmíření.

img-responsive

Kostel Frauenkirche | foto: Michal Zelinka / EuroZprávy.cz / INCORP images

„Byli jsme dojatí, když se s renovací začalo,“ uvedla pro BBC učitelka Raka Gutzeitová, která se do Drážďán přistěhovala v roce 1994. Obnovu chrámu vnímala jako akt dobré vůle, na kterém se podíleli dělníci ze zemí po celé Evropě. Kostel Frauenkirche byl dokončen a znovu vysvěcen v roce 2005, celý projekt stál 180 milionů eur.

Woodhead připomíná, že i obnovu drážďanské dominanty doprovázela debata, zdali má být kostel opraven do původního stavu, nebo má být modernizován. Nakonec zvítězila barokní podoba. Přesto zdůrazňuje, že nejde o válečný památník. „Doufám, že drážďanský příběh přináší Pařížanům naději,“ dodala Gutzeitová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Demoliční stroj z Česka v akci. V Prešově se bourá poničený panelák

16.12.2019 12:20 Deset dnů po explozi zemního plynu a následném požáru ve dvanáctipatrovém domě v Prešově na…

Klimatický balíček: Německá vláda a spolkové země se dohodly, cena CO2…

16.12.2019 10:58 Zástupci německé vlády se v noci na dnešek domluvili s představiteli spolkových zemí na zvýšení…

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama