Hasiči vyjeli k požáru Notre-Dame pozdě? Další část katedrály se může zřítit

Pařížští hasiči dnes odmítli, že by k požáru katedrály Notre-Dame v pondělí dorazili se zpožděním. Jejich včasný a masivní zásah naopak zachránil dvě čelní věže, a možná tak zabránil zřícení celého kostela, uvedl na tiskové konferenci mluvčí hasičů Gabriel Plus. Tři velká kruhová okna, takzvané rozety, jsou podle něj po požáru v dobrém stavu, zřítit by se ale mohly štíty, v nichž jsou dvě z nich zasazeny.

Požár katedrály Notre-Dame
doporučujeme

"Od okamžiku, kdy nás zavolali, jsme nenabrali žádné zpoždění," uvedl Plus. Hasiči podle něj u katedrály byli za méně než deset minut. Pokud by nezasáhli včas a v takovém počtu, oheň by podle Pluse zasáhl i dvě čelní věže gotického chrámu, které se mohly následně zbortit.

"Je jasné, že kdybychom nebyli tak rychlí, dvě čelní věže by se zřítily, to můžu říct s jistotou," uvedl také zástupce ředitele pařížských hasičů Philippe Demay.

zdroj: YouTube

Pařížský prokurátor Rémy Heitz v úterý potvrdil, že protipožární alarm hlásil anomálii už v 18:20, ale příslušný pracovník žádný oheň nezaznamenal. Podle zdrojů listu Le Parisien se tak mohlo stát proto, že kvůli počítačové chybě alarm nahlásil špatný sektor. Ztraceny tak byly cenné minuty. Hlásič se nově rozezněl v 18:43, a to už byly vidět plameny v úrovni krovu.

Celkem se boje s požárem, který trval devět hodin, zúčastnilo 600 hasičů. Nyní jich na místě zůstává šest desítek, kteří sledují požářiště a doprovázejí do katedrály odborníky.

Tři rozety, kruhová okna, která zdobí západní, severní a jižní stranu katedrály, jsou podle hasičů v dobrém stavu. Podle mluvčího Pluse ale existuje nebezpečí, že nevydrží štíty, ve kterých rozety jsou, neboť je již nepodporuje krov. Hasiči prozatím sejmuli ze štítů nad rozetami sochy, aby je tak odlehčili.

Hasiči a statici podle Pluse nadále zjišťují, jak moc je katedrála poškozená a kde je třeba rychle zasáhnout, aby se zabránilo dalším škodám. Z věnce kaplí obklopujícího hlavní chrámovou loď hasiči také vynesli další umělecké předměty, které jsou podle nich rovněž v dobrém stavu.

Po zhodnocení situace by měli hasiči zakrýt chrám bez střechy "deštníkem", který by měl zabránit poškození působením povětrnostních podmínek. Jak bude tento "deštník" vypadat, ale zatím není jasné.

Pařížská katedrála Notre-Dame začala hořet v pondělí večer. Do úterního rána shořela střecha a krov a zřítila se špičatá věž nad chrámovou lodí, takzvaný sanktusník. Naprostou většinu uměleckých předmětů se podařilo zachránit. Příčina vzniku požáru zůstává nejasná. Vyšetřovatelé ale předpokládají, že nešlo o úmysl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama