Jak by dopadly eurovolby v Británii? Euroskeptik Farage vede

Pokud by se v Británii na konci května skutečně konaly volby do Evropského parlamentu, zvítězila by v nich Strana pro brexit protiunijního europoslance Nigela Farage. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury YouGov, který dnes zveřejnila agentura Reuters. Na druhém místě by podle něj skončili opoziční labouristé a až na třetím konzervativci premiérky Theresy Mayové.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nigel Farage
doporučujeme

Farageova Strana pro brexit by podle průzkumu získala 27 procent hlasů. Labouristická strana předsedy Jeremyho Corbyna by dostala o pět procentních bodů méně. Vládní Konzervativní straně by podle průzkumu svůj hlas dalo dokonce jen 15 procent voličů. Do Evropského parlamentu by se dostali také britští Zelení, které by podpořilo deset procent hlasujících.

V průzkumu zveřejněném minulou středu byli na prvním místě ještě labouristé s 37,8 procenty a na druhém konzervativci s 23 procenty. Straně pro brexit tehdy chtělo dát svůj hlas jen deset procent dotázaných. Farage ale oficiálně předvolební kampaň zahájil až v pátek. Nynější průzkum je tak první od začátku kampaně Strany pro brexit.

Británie měla původně Evropskou unii opustit již 29. března, poté 12. dubna. Nyní je datum brexitu stanoveno na 31. října. Pokud se ale podaří brexitovou dohodu, kterou Mayová již loni vyjednala s Bruselem, schválit před posledním říjnovým dnem, bude moci Británie z EU odejít i dříve.

Premiérka Mayová chce dosáhnout schválení dohody, kterou poslanci již třikrát odmítli, před 22. květnem. Pokud by se jí to podařilo, nemuseli by se Britové eurovoleb účastnit. V opačném případě se předpokládá, že by Britové svých 73 poslanců vybírali 23. května.

Poslední volby do Evropského parlamentu, které se konaly v roce 2014, vyhrála Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), které tehdy předsedal Nigel Farage. Na druhém místě tehdy skončili labouristé a na třetím konzervativci.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofa letu MH17: Vyšetřovatelé zveřejnili nové důkazy proti Rusku

14.11.2019 15:29 Mezinárodní vyšetřovací tým, který objasňuje sestřelení civilního boeingu s 298 lidmi na palubě nad…

Uprchlíci a vztahy EU s Tureckem? Maďarský eurokomisař volá po radikální…

14.11.2019 14:05 Aktualizováno Nezávislost na maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi či pokračování snahy rozšířit Evropskou unii o…

Další neštěstí na Slovensku: Voda smetla tři ženy, které zachraňovaly psy…

14.11.2019 14:02 Aktualizováno Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu…

Havárie autobusu u Nitry: Slovensko bude držet státní smutek, mezi oběťmi…

14.11.2019 13:55 Slovensko v pátek státním smutkem uctí oběti středeční srážky nákladního auta a linkového autobusu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama