Estonští poslanci mají jasno. Premiérem bude nejspíš nadále Ratas

Estonský parlament dnes podpořil návrh, aby novou vládu po březnových volbách vytvořil dosavadní premiér Jüri Ratas. Rozhodnutí podle médií znamená, že v této pobaltské zemi budou mít poprvé příležitost dostat se k moci představitelé krajní pravice.

Jüri Ratas
doporučujeme

Ratase - vůdce Estonské strany středu (EKK) - sestavením nové vlády pověřila prezidentka Kersti Kaljulaidová v úterý. Učinila tak poté, co s pokusem sestavit nový kabinet v zákonodárném sboru neuspěla Kaja Kallasová, jejíž středopravá Reformní strana (RE) volby vyhrála.

Parlament, který má 101 poslanců, dal dnes 55 hlasy "pro" a 44 "proti" Ratasovi zelenou k vytvoření tříčlenné vládní koalice. V ní by vedle EKK měla být konzervativní strana Vlast a krajně pravicová a euroskeptická Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE), která získala dvakrát více hlasů než v minulých volbách a je teď třetí nejsilnější stranou v zemi.

Tato koalice má v zákonodárném sboru společně většinu 57 křesel. To by jí mělo 29. dubna při hlasování o vyslovení důvěry stačit. V březnových volbách vyhrála strana Kallasové, která obsadila 34 křesel. Druhá EKK má 26 mandátů a třetí EKRE 19. Strana Vlast má 12 poslanců a sociální demokraté deset.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matovič pobouřil Ukrajince žertem o Zakarpatské Ukrajině, dnes se omluvil

04.03.2021 21:21 Slovenský premiér Igor Matovič se dnes omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny…

Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a ruskou…

04.03.2021 21:15 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 20:50 Aktualizováno V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

Evropská komise zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

04.03.2021 19:49 Evropská komise pravděpodobně oficiálně obviní americkou technologickou společnost Apple z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama