Estonští poslanci mají jasno. Premiérem bude nejspíš nadále Ratas

Estonský parlament dnes podpořil návrh, aby novou vládu po březnových volbách vytvořil dosavadní premiér Jüri Ratas. Rozhodnutí podle médií znamená, že v této pobaltské zemi budou mít poprvé příležitost dostat se k moci představitelé krajní pravice.

Přidejte svůj názor

Jüri Ratas
doporučujeme

Ratase - vůdce Estonské strany středu (EKK) - sestavením nové vlády pověřila prezidentka Kersti Kaljulaidová v úterý. Učinila tak poté, co s pokusem sestavit nový kabinet v zákonodárném sboru neuspěla Kaja Kallasová, jejíž středopravá Reformní strana (RE) volby vyhrála.

Parlament, který má 101 poslanců, dal dnes 55 hlasy "pro" a 44 "proti" Ratasovi zelenou k vytvoření tříčlenné vládní koalice. V ní by vedle EKK měla být konzervativní strana Vlast a krajně pravicová a euroskeptická Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE), která získala dvakrát více hlasů než v minulých volbách a je teď třetí nejsilnější stranou v zemi.

Tato koalice má v zákonodárném sboru společně většinu 57 křesel. To by jí mělo 29. dubna při hlasování o vyslovení důvěry stačit. V březnových volbách vyhrála strana Kallasové, která obsadila 34 křesel. Druhá EKK má 26 mandátů a třetí EKRE 19. Strana Vlast má 12 poslanců a sociální demokraté deset.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mohou jásat. Primark chystá další velkou novinku

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

23.04.2019 21:35 Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí…

V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

23.04.2019 21:07 Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama