Asadův strýc a kritik v jedné osobě stane před soudem ve Francii

Ve Francii budou soudit strýce syrského prezidenta Bašára Asada. Rifát Asad čelí obvinění z daňového úniku, praní špinavých peněz a zpronevěry veřejných financí. S odvoláním na justiční zdroj o tom dnes informovala agentura AFP. Rifát Asad údajně nakoupil v několika zemích nemovitosti za peníze vyvedené z fondů syrského státu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bašár Asad
doporučujeme

Rifát Asad je mladší bratr bývalého prezidenta Háfize, otce nynějšího prezidenta Bašára Asada. Ze Sýrie odešel v 80. letech a pak žil střídavě ve Francii, Británii a ve Španělsku. Patří k oponentům vlády Bašára Asada, kritizuje ale také syrskou opozici.

Podnět k vyšetřování původu Rifátova majetku dala už v roce 2013 skupina aktivistů Sherpa, která zastupuje oběti finančních zločinů. Podle ní Rifát Asad peníze odcizil, když byl představitelem syrského režimu. Nyní jednaosmdesátiletý Asad obvinění dlouhodobě odmítá.

Hodnota francouzského majetku strýce syrského prezidenta se podle agentury Reuters odhaduje na 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Jeho celkový majetek list Le Monde před časem odhadl na 160 milionů eur (4,1 miliardy Kč).

V 70. a 80. letech velel Rifát Asad jednotkám ministerstva vnitra a v roce 1982 utopil v krvi povstání Muslimského bratrstva v Hamá, kde tehdy přišlo o život podle různých odhadů 10.000 až 20.000 lidí. Ačkoli žije od 80. let v zahraničí, byl až do roku 1998 formálně považován za viceprezidenta. V exilu se netajil kritikou Bašára Asada a jeho nástup do funkce v roce 2000 po úmrtí Háfize Asada označil za neústavní frašku, protože Háfizovým legitimním nástupcem je prý on.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Příbuzní zažili na pohřbu šok. Z rakve se ozvalo klepání a hlasy, nebožtík…

15.11.2019 16:16 Doslova šok zažili příbuzní zesnulého irského vojáka Shaye Bradleyho. Na pohřbu se totiž z jeho…

Políček separatistům. Nezávislost chce stále méně Katalánců

15.11.2019 15:21 Nezávislost Katalánska si podle posledního průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama