Česko má ostudu. Babiše a Čapí hnízdo propírají světová média

Návrhu české policie obžalovat v kauze Čapí hnízdo předsedu vlády Andreje Babiše si povšimla zahraniční média. Portál Politico čtenářům sděluje, že o ministerského předsedu se kvůli možnému střetu zájmů v souvislosti s evropskými fondy zajímá také Evropská komise a že obavy v této věci už loni vyjádřil Evropský parlament. Vývoj v Babišově kauze zaznamenaly rovněž agentury AP, AFP či Reuters nebo britský bulvární list Daily Mail.

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
doporučujeme

"Český premiér, který opakovaně odmítá obvinění v případu takzvaného Čapího hnízda, na žádost o komentář neodpověděl," píše server Politico, který chtěl získat Babišovo vyjádření. Pokud soud Babišovu vinu uzná, hrozí premiérovi několik let ve vězení, dodává Politico.

Server také připomněl, že Babišova záležitost se před květnovými volbami do Evropského parlamentu stala tématem celoevropské debaty. Babišovo hnutí ANO je totiž součástí Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), která sdružuje desítky stran z členských zemí EU.

"Pokud bude Andrej Babiš shledán vinným, tak by zcela podkopalo jednotu EU, když by úřadující ministerský předseda byl odsouzen za dotační podvody," uvedl v prohlášení předseda skupiny Zelení/Evropská svobodná aliance v Evropském parlamentu Philippe Lamberts.

Dodal, že bude žalostné, když šéf ALDE Guy Verhofstadt, francouzský prezident Emmanuel Macron a vůbec celé uskupení ALDE "budou bránit svého oblíbeného oligarchu".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama