Jak se po volbách změní europarlament? Nová prognóza zde

Nejsilnější frakcí v novém složení Evropského parlamentu (EP) by po květnových volbách tak jako dosud měla být středopravá Evropská lidová strana (EPP). Ve čtvrtém a zároveň posledním odhadu výsledků na základě průzkumů v jednotlivých členských zemích to dnes uvedla tisková služba europarlamentu. EPP by získala 180 křesel, zatímco sociální demokraté (S&D) na druhém místě by měli 149 zástupců.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Dnes publikovaný odhad předpokládá na základě dění kolem odkladu brexitu účast Británie v eurovolbách, a tedy rozdělení celkem 751 mandátů. Autoři odhadů připomínají, že přesné složení budoucích frakcí v EP bude jasné až poté, co na základě voleb tato zastřešující uskupení získají konečnou podobu.

Ve skupině "jiné" je tak v odhadu výsledků zařazeno 62 mandátů stran, které mají naději na vstup do europarlamentu, nyní ale v žádné frakci zastoupeny nejsou. Výrazný úspěch může například právě v Británii zaznamenat euroskeptik Nigel Farage a jeho nová Strana pro Brexit.

Obě největší frakce, tedy EPP i S&D, ale proti své stávající síle zřejmě oslabí. Lidovci, kam nyní patří čeští europoslanci zvolení za KDU-ČSL a TOP 09, mají nyní 217 křesel, socialisté 186.

Třetím nejsilnějším uskupením má po eurovolbách podle nejnovějších odhadů být liberální frakce ALDE se 76 zástupci. Posílí tak z nynějších 68 europoslanců, mezi nimiž jsou i ti zvolení za české vládní hnutí ANO.

Frakce konzervativců a reformistů (ECR), kterou do voleb jako takzvaný "spitzenkandidat" vede předseda české ODS Jan Zahradil, by měla mít i s britskými konzervativci 66 mandátů. To je o deset méně než dosud. O pět křesel z 52 na 57 by si měli polepšit Zelení.

Levicová GUE/NGL - kam patří i čeští komunisté - by místo 52 europoslanců měla mít 46. Výrazněji - ze 37 na 62 mandátů - si podle odhadů polepší nacionalistické strany sdružené v uskupení ENF (Evropa národů a svobody). O něco si polepší i druhá podobná frakce EFDD, která by místo 41 křesel měla získat 45.

V případě České republiky odhady předpokládají osm mandátů pro ANO, čtyři pro Piráty, tři pro ODS, dva pro společnou kandidátku TOP 09, STAN a Zelených a po jednom europoslanci pro ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SPD.

Volby do Evropského parlamentu se budou v České republice letos konat 24. a 25. května, vybírat se bude 21 europoslanců. V posledním hlasování v květnu 2014 získalo ANO čtyři mandáty, stejně jako TOP 09 společně se STAN a také ČSSD. Zvoleni tehdy byli také tři zástupci KDU-ČSL a tři komunisté, dva zástupci ODS a jeden mandát tehdy připadl Svobodným.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká voda netrápí jen Česko a Německo. Záplavy hrozí i v Polsku a na…

22.05.2019 21:40 Po vydatných deštích, které na začátku týdne v Německu zvedly hladinu některých řek, se situace…

Porošenko je pronásledován? Exprezident si stěžuje

22.05.2019 21:36 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se cítí být "politicky pronásledován" kvůli tomu, že se…

Když ne Mayová, tak půjdu já. Rezignovala členka britské vlády

22.05.2019 21:15 Britská premiérka Theresa Mayová přišla kvůli svému novému plánu na realizaci brexitu o prvního…

Kiska a Pellegrini vyzdvihli EU a vybídli Slováky k účasti ve volbách

22.05.2019 20:52 Na výhody vyplývající Slovensku z členství v Evropské unii dnes poukázali vrcholní slovenští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama