Obrat na Slovensku: Popularita vládní koalice upadá, sílí neparlamentní strana

Pokles popularity nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica pod hranici 20 procent potvrdil další průzkum veřejného mínění. Ficova strana je ale nadále nejoblíbenější politickou stranou na Slovensku. Z nejnovější sondáže agentury Focus také vyplývá, že strana Most-Híd, která je součástí tříčlenné vládní koalice, by již nezískala křesla ve sněmovně. Příští parlamentní volby jsou v zemi plánovány na přelom února a března příštího roku.

Přidejte svůj názor

Robert Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Směr-SD by podle průzkumu, který Focus uskutečnil v první polovině dubna, volilo 19 procent ze skupiny rozhodnutých voličů. V březnu podpora Ficovy strany dosáhla 22,4 procenta.

Popularita Směru-SD klesla po březnových přímých volbách hlavy slovenského státu. V hlasování neuspěl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého Směr-SD v prezidentské kandidatuře podporoval.

V posledních parlamentních volbách v roce 2016 získal Směr-SD 28,28 procenta hlasů, o čtyři roky dříve jeho volební zisk činil 44,4 procenta. Pokles popularity Směru-SD pod 20 procent zaznamenala na přelomu letošního března a dubna v anketě i agentura AKO.

Na druhé místo popularity se i v průzkumu Focusu vyšvihla dvoučlenná koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu, které v kampani před volbami hlavy státu podporovaly pozdější vítězku a budoucí prezidentku Zuzanu Čaputovou. Obliba zmíněné koalice dosáhla 13,4 procenta.

Na třetím místě v žebříčku popularity stran se ziskem 10,5 procenta skončila krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, která čelí návrhu generálního prokurátora na její rozpuštění. Verdikt v této věci vynese slovenský nejvyšší soud na konci dubna.

Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny by podle sondáže překročilo dohromady osm stran, hnutí a koalic. Těsně před branami parlamentu by se ziskem 4,7 procenta skončila vládní strana Most-Híd.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si v Evropě trhlo ostudu? Prestižní server ukázal na toho, kdo…

24.05.2019 13:06 Aktualizováno Systém eurovoleb není ideální a evropští politici pro zkvalitnění největších mezinárodních voleb…

Corbyn chce sesadit konzervativce, volá po předčasných volbách

24.05.2019 12:47 Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn řekl, že dnešní rozhodnutí konzervativní…

Kdo nahradí Theresu Mayovou? Vizitky možných nástupců britské premiérky

24.05.2019 12:21 Mezi možnými nástupci britské premiérky Theresy Mayové podle průzkumů výrazně vede Boris Johnson,…

Mayová odstupuje zbytečně? EU jinému britskému premiérovi lepší dohodu…

24.05.2019 12:16 Evropská unie žádnému novému britskému premiérovi, ať už jím bude kdokoli, nenabídne lepší dohodu o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama