Obrat na Slovensku: Popularita vládní koalice upadá, sílí neparlamentní strana

Pokles popularity nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica pod hranici 20 procent potvrdil další průzkum veřejného mínění. Ficova strana je ale nadále nejoblíbenější politickou stranou na Slovensku. Z nejnovější sondáže agentury Focus také vyplývá, že strana Most-Híd, která je součástí tříčlenné vládní koalice, by již nezískala křesla ve sněmovně. Příští parlamentní volby jsou v zemi plánovány na přelom února a března příštího roku.

Přidejte svůj názor

Robert Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Směr-SD by podle průzkumu, který Focus uskutečnil v první polovině dubna, volilo 19 procent ze skupiny rozhodnutých voličů. V březnu podpora Ficovy strany dosáhla 22,4 procenta.

Popularita Směru-SD klesla po březnových přímých volbách hlavy slovenského státu. V hlasování neuspěl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého Směr-SD v prezidentské kandidatuře podporoval.

V posledních parlamentních volbách v roce 2016 získal Směr-SD 28,28 procenta hlasů, o čtyři roky dříve jeho volební zisk činil 44,4 procenta. Pokles popularity Směru-SD pod 20 procent zaznamenala na přelomu letošního března a dubna v anketě i agentura AKO.

Na druhé místo popularity se i v průzkumu Focusu vyšvihla dvoučlenná koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu, které v kampani před volbami hlavy státu podporovaly pozdější vítězku a budoucí prezidentku Zuzanu Čaputovou. Obliba zmíněné koalice dosáhla 13,4 procenta.

Na třetím místě v žebříčku popularity stran se ziskem 10,5 procenta skončila krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, která čelí návrhu generálního prokurátora na její rozpuštění. Verdikt v této věci vynese slovenský nejvyšší soud na konci dubna.

Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny by podle sondáže překročilo dohromady osm stran, hnutí a koalic. Těsně před branami parlamentu by se ziskem 4,7 procenta skončila vládní strana Most-Híd.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko hlásí už druhý den jen jedno úmrtí s covidem-19

28.05.2020 20:17 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo už druhý den v řadě pouze jedno úmrtí pacienta s…

Francie se chystá od 2. června na rozsáhlé uvolnění restrikcí

28.05.2020 19:13 Ve Francii začne 2. června další rozsáhlá fáze uvolňování ochranných opatření zavedených kvůli…

V Itálii zemřelo za den 70 lidí s koronavirem, nejméně od neděle

28.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s koronavirem se v Itálii za poslední den zvýšil o 70 na 33.142. Jde o…

Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

28.05.2020 17:22 Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy