Macron má hlavu v plamenech. Charlie Hebdo zveřejnil po požáru Notre-Dame provokativní karikaturu

Satirický týdeník Charlie Hebdo, známý svými provokativními obálkami i obsahem, ve svém speciálním vydání vzdává ironický hold katedrále Notre-Dame i prezidentu Emmanuelu Macronovi, který zrušil kvůli pondělnímu požáru své plánované televizní vystoupení na neurčito.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019)
doporučujeme

Zděšený Macron má hlavu plnou Notre-dame v plamenech

Na červené obálce posledního vydání, jehož autorem je Riss, jinak také Laurent Sourisseau, je vidět tvář prezidenta Emmanuele Macrona, který má vlasy zježené hrůzou. Z nich mu trčí dvě věže pařížského chrámu Notre-Dame ve žlutých plamenech.

Kresba naráží na skutečnost, že prezident Macron, který měl v pondělí promluvit k národu s vysvětlením, co podnikne jako výsledek národních debat, toto své vystoupení odložil. U jeho hlavy je bublina s větou: „Začnu s rámem." Jedná se o přímý sarkastický odkaz na dřevěný rám katedrály, který byl při požáru zničen plameny. Satirický týdeník nabízí tuto metaforu jako způsob, jak hodlá Macron zavádět ve Francii reformy, které se zdají být v části veřejnosti nepopulární.

Původně plánované vystoupení prezidenta Macrona se mělo uskutečnit v pondělí 15. dubna ve 20h, ale bylo odložena zatím na „neurčito".

Élysejský palác uvedl, že prezident promluví „včas", s ohledem na „zodpovědnost, která je v tomto okamžiku vyžadována velkou národní emocí".

Jádro Macronova zrušeného vystoupení? Daně

Podle informací rádia Europe 1 bylo původní video s jeho projevem „zničeno" a jeho politická agenda týdne byla zcela narušena. Tisková konference, jež byla původně naplánována na středu 17. dubna, měla následovat po prezidentově projevu, v němž měl Macron poskytnout více podrobností o svých úmyslech. oznámeních.

Emmanuel Macron měl oznámil opatření, která hodlá zavést na základě závěrů „velké debaty", která je odpovědí na krizi, jež vyvolaly manifestace „žlutých vest". V kuloárech se mluví o „přepracování fungování institucí", zejména o „snížení počtu poslanců" nebo o „ukončení výhod" bývalých prezidentů.

Tyto úvahy již provázely Macronovu kampaň na jaře roku 2017, a byly vnímány jako podmínka ze strany Françoise Bayroua, předsedy Demokratického hnutí (MoDem), který Macronovi v únoru vyjádřil podporu a tvoří s ním i společnou republiky na pochodu (LREM) kandidátku do Evropského parlamentu. LREM z důvodů požáru Notre-Dame zastavilo kampaň.

Podle informací ze zdrojů blízkých prezidentovi by jádrem jeho vystoupení měla být daňová problematika. Mělo by se uvažovat o „zmírnění daně z příjmu", stejně jako jako o „zvýšení majetkových daní" u nejbohatších Francouzů.

„Dnes prezident v koordinaci s předsedou vlády upřednostňuje ukončení záchranné operace Notre-Dame," zmínilo komunikační oddělení prezidenta republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náhrada za Mayovou? Stranu chtějí vést Johnson i Hunt

24.05.2019 20:36 Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson dnes jako první potvrdili, že…

Teroristický útok ve Francii: Výbuch bomby zranil osm lidí

24.05.2019 19:40 Aktualizováno V centru francouzského města Lyon dnes explodoval podezřelý balíček. Při explozi bylo zraněno…

Britská premiérka Mayová podává rezignaci

24.05.2019 19:35 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová dnes oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně britských…

Nástupce Mayové? Boris Johnson chce vyvést Británii z EU i bez dohody

24.05.2019 16:12 Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama