Poslední proces s esesákem? Německo obžalovalo muže (92) za vraždění ve Stutthofu

Státní zastupitelství v německém Hamburku obžalovalo 92letého muže z napomáhání k vraždám více než 5200 lidí v někdejším nacistickém koncentračním táboře Stutthof. Podle agentury Reuters může jít o jeden z posledních procesů proti pachatelům zločinů spáchaných během nacismu.

Koncentrační tábory dokládají hrůzy holokaustu i desítky let po konci války
doporučujeme

Deník Die Welt napsal, že Bruno D. byl coby dozorce ve Stutthofu nedaleko Gdaňsku nasazen od srpna 1944 do konce dubna 1945. Během této doby tam Němci podle státního zástupce zavraždili 5230 lidí v plynových komorách, vpichováním jedovatých látek do srdce nebo během mučení. Vězni také umírali v důsledku hladu a nemocí.

Bruno D. loni v létě několik hodin dobrovolně vypovídal o své minulosti. Tento vyučený pekař nepopřel, že v koncentračním táboře působil. Tvrdil, že s nacismem nesympatizoval a že k SS se přidal proto, že kvůli své srdeční nemoci nemohl být "nasazen k žádné vojenské posádce". Vyprávěl o tom, že na vlastní oči viděl, jak příslušníci SS cpali lidi do plynové komory a jak posléze byla jejich těla spálena v krematoriu stojícím několik málo metrů od plynové komory. A prý mu bylo obětí líto.

Vinu ale nepociťuje. "K čemu by to bylo, kdybych odešel, našli by pak někoho jiného," vysvětloval.

Podle údajů centrály pro vyhledávání osob podezřelých ze zločinů nacismu v německém Ludwigsburgu zemřelo do konce druhé světové války ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65.000 lidí.

Reuters připomíná, že němečtí vyšetřovatelé závodí s časem, aby bylo spravedlnosti v případě nacistických zločinů učiněno alespoň částečně zadost. Soud v Münsteru začátkem tohoto měsíce zastavil proces s jiným bývalým dozorcem ze Stutthofu. Pětadevadesátiletý muž nebyl podle lékařského posudku způsobilý soudní jednání absolvovat.

Loni v březnu zemřel Oskar Gröning, známý jako "účetní z Osvětimi", odsouzený za napomáhání k vraždám nejméně 300.000 Židů. Tento bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů vyhlazovacího tábora a počítal jejich peníze.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 13:33 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama