Španělské volby vyhrajou socialisté. Ultrapravice posílí, naznačuje průzkum

Vítězem španělských parlamentních voleb by se podle aktuálního průzkumu měli stát vládnoucí socialisté (PSOE). Získat by mohli podle sondáže, kterou zveřejnil deník El País, 28,8 procenta hlasů a tedy 129 křesel v 350členném parlamentu. Nejsilnější poziční Lidové straně (PP) průzkum přisoudil jen 75 křesel. Posiluje především krajně pravicová strana Vox.

Přidejte svůj názor

Pedro Sánchez
doporučujeme

Většinu v parlamentu podle průzkumu po volbách, které se budou konat již za týden, nezíská ani levicový blok socialistů a strany Podemos (Můžeme), ani tábor pravicových stran, který tvoří konzervativní lidovci, liberální Ciudadanos (Občané) a krajně pravicová strana Vox.

Zatímco podpora vládnoucích socialistů premiéra Pedra Sáncheze podle průzkumu roste a nyní by jim svůj hlas dalo 28,8 procenta voličů, preference lidovců předsedy Pabla Casada klesají. V aktuální sondáži je podpořilo 17,8 procenta respondentů. Pokud by volby skutečně dopadly, jak předpovídá průzkum, a PP by získala jen 75 křesel v parlamentu, byl by to podle agentury Reuters její nejhorší výsledek v dějinách.

Do parlamentu by se měla dostat také levicová strana Podemos se ziskem 13,2 procenta hlasů a 33 křesel a liberální Ciudadanos s 14,1 procenta a 49 křesly. Zatímco pro Podemos by to znamenalo oproti předchozím volbám ztrátu počtu poslanců, Ciudadanos by si polepšili.

Krajně pravicová strana Vox by podle sondáže mohla získat 12,5 procenta hlasů a 32 křesel. Vše tak nasvědčuje tomu, že po nadcházejících volbách poprvé po několika desítkách let opět usednou ve španělských poslaneckých lavicích příslušníci krajní pravice.

I když ani jeden z táborů zřejmě nezíská parlamentní většinu 176 křesel, největší šanci na to stát se premiérem má dosavadní předseda vlády Sánchez. Jeho socialisté a strana Podemos by získali celkem 162 křesel a většiny v parlamentu by mohli dosáhnout díky podpoře některých z řady menších, hlavně regionálních uskupení, které by mohly získat až 32 mandátů.

Španělská média stále považují za reálnou i možnost, že volby skončí bezvýchodným patem podobně jako koncem roku 2015.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby 2019 na Slovensku: Vede Ficův vládní Směr-sociální demokracie

26.05.2019 05:43 Ve volbách do Evropského parlamentu na Slovensku získávají zatím nejvíce hlasů vládní strana Směr…

Eurovolby napříč EU končí. Co bude s EU? V noci bude jasno

26.05.2019 05:15 Letošní volby do Evropského parlamentu dnes vyvrcholí, když k urnám zamíří miliony voličů ve 21…

Babiš chce, aby Merkelová vládla celé Evropské unii

25.05.2019 22:54 Aktualizováno Probíhající volby do Evropského parlamentu přinesou i konec funkčních období několika vrchních…

Ve vězení zemřel lídr Pravé IRA Seamus McGrane

25.05.2019 21:45 Ve věznici zemřel ve věku 64 let jeden z lídrů radikální organizace Pravá IRA Seamus McGrane, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama