Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na projektu, jehož cílem je boj proti nelegální těžbě dřeva. Pomáhá jim přesná identifikace původu dřeva, píše agentura AFP. Podle Interpolu pochází 15 až 30 procent prodávaného dřeva ve světě z nelegálně pokácených stromů v hodnotě, která se v roce 2017 odhadovala na 51 miliard až 152 miliard dolarů (1,2 bilionu až 3,5 bilionu Kč).

Těžba dřeva, ilustrační fotografie
doporučujeme

Velká část aktivit týkajících se dovozu a vývozu se uskutečňuje na základě dokumentů dosvědčujících původ dřeva. Jejich pravost je však často zpochybňována. Britští experti doufají, že jejich projekt umožní celníkům, aby měli k dispozici věrohodné vědecké údaje umožňující rychle určit, zda původ dřeva odpovídá tomu, co je v dokumentech uvedeno.

V laboratoři pro anatomii dřeva v Kew to v kádinkách na ohřívací desce jen bublá. Podezřelé vzorky zaslané celníky spočívají na skříních plných starých časopisů a knih z tohoto oboru sepsaných v různých jazycích. Vedle mikroskopů leží i kousek ebenu z Mozambiku, který pochází z roku 1860, z expedice vedené britským cestovatelem Davidem Livingstonem.

zdroj: YouTube

Laboratoř v Kew má jednu z největších sbírek vzorků dřeva na světě, které se třídí podle svých latinských názvů. Každý vzorek obsahuje tři řezy dřeva: příčný, tečný a radiální.

Peter Gasson, který má výzkum dřeva v Kew na starosti, začal pracovat v této laboratoři v roce 1977, ještě za studií. "Snažíme se vybudovat sbírku vzorků všeho prodávaného dřeva používaného ve světě. Chceme sestavit kompletní knihovnu, a to zabere mnoho času," říká.

V rámci projektu boje proti nelegální těžbě dřeva se vědci z laboratoře v Kew soustředí na identifikaci dřevěných esencí. Jejich kolegové z Yorkshire na severu Anglie budou analyzovat stabilní izotopy, aby mohli určit chemické složení dřeva a jeho strukturu, která odráží místní srážky a převládající směr větru, aby mohli učit, kde strom rostl.

Pracují v partnerství s mezinárodní neziskovou organizací Forest Stewardship Council (FSC), která stanovuje mezinárodní normy pro odpovídající správu lesů a která už certifikovala 200 milionů hektarů lesů ve světě, kde roste kolem 2000 druhů stromů.

"Máme k dispozici vědu," říká ředitel informačních technologií ve FSC Michael Marus. Díky analýze izotopické digitální stopy ve vzorku dřeva může být původ dřeva stanoven teoreticky s přesností na deset kilometrů. "Dnes potřebujeme vzorky pocházející z lesů zahrnující údaje o jejich lokalizaci," zdůrazňuje.

Britští vědci a FSC tak věří, že budou mít v ruce vlivný nástroj pro rychlé stanovení legálního či nelegálního vzorku dřeva. Tak by získali možnost přispívat k záchraně původních lesů v boji proti klimatickým změnám a za zachování biodiverzity, soudí Marus.

"Nelegální kácení lesa je velký problém. Když zjistíme, jak funguje celý řetězec až k prodeji dřeva, pomůže nám to zjistit, co se děje a kdo za tím stojí," říká.

Peter Gasson uvádí případ překližek vyvezených z Číny a vyrobených z vrstev různých dřev dovezených z jiných zemí. Díky postupům vyvinutým v Kew a v Yorkshire by mělo být možné říci: tvrdíte, že toto dřevo pochází ze Šalamounových ostrovů, ale ono pochází z Papuy-Nové Guineje, říká.

"Doufám, že to přispěje k omezení nelegální těžby dřeva. Lidé budou váhat, než se do toho pustí, když si budou myslet, že je chytíme," dodává.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama