Theresa Mayová v problémech? Čelí rostoucí nespokojenosti Toryů

Způsob, jakým se britská premiérka Theresa Mayová snaží vyjednat (nebo spíš nevyjednat) odchod Spojeného království z Evropské unie nejenže znepokojuje stále větší část obyvatelstva a firem, ale i jejich vlastních konzervativních členů a nejvyšších představitelů. Podle průzkumů provedených v průběhu tohoto týdne, v rámci kterých bylo dotazováno přes tisíc členů vládnoucí Konzervativní strany, je zřejmé, že strana nadále ztrácí důvěryhodnost. Největším faktorem, který v nedávné době způsobil razantní propad strany, je další odklad brexitu na konec října a následné rozhovory Mayové s opozičními Labouristy za účelem nalezení mezistranické shody.

Theresa Mayová

Až 40 procent představitelů Konzervativní strany je připraveno v nadcházejících květnových volbách do Evropského parlamentu podpořit nově vzniklou stranu někdejšího předsedy UKIPu Nigela Farage – the Brexit Party, česky – Stranu Brexitu. Podle průzkumu The Mail On Sunday až tři čtvrtiny úřadujících konzervatistů požadují rezignaci premiérky Mayové, 43 procent z nich by si zároveň přálo, aby ve funkci skončila okamžitě a 33 procent si představuje její rezignaci po tom, co bude dosaženo brexitové (rozvodové) dohody.

Jen přes 50 procent všech konzervativních členů uvedlo, že v nadcházejících eurovolbách budou volit pro stranu Toryů. Následně se ukázalo, že pokud by v premiérském křesel seděl někdo jiný než Theresa Mayová, nejpravděpodobněji Boris Johnson, Konzervativní stranu by podpořilo o 10 procent více jejich členů. V případě, že by byl ministerským předsedou v průběhu voleb do europarlamentu skutečně Johnson, by se podpora Farageovy Strany Brexitu snížila z výše zmíněných 40 procent na 20.

Straníci se shodují, že slepá ulička, ve které se současná brexitová situace nachází, značně poškodila jak Konzervativní stranu, tak její nejvyšší vedení. Podle některých z nich je strana dokonce „mrtvá“ a současná situace bude vyžadovat velice silného a schopného lídra, který bude schopen ji ze současných problémů dostat. Jako stupňující se nátlak na Mayovou uvedly dnešní The Sunday Times, že bude v nadcházejících dnech Mayové řečeno, aby ze své funkce odstoupila do konce června. V opačném případě je možné, že bude co nevidět opět čelit poslaneckým snahám o její odstranění z postu. Zpráva zmiňuje, že by jí toto oznámení měl sdělit Sir Graham Brady.

Z aktuálních průzkumů vyplývá, že Mayovou ve funkci podporuje pouhých 19 % členů její strany. Největší pokles důvěry způsobilo další odložení brexitu, jež bylo odsouhlaseno na počátku dubna na výjimečném summitu všech evropských lídrů v Bruselu. Její neoblíbenosti napomáhá i skutečnost, že se Británie bude nejspíše i po třech letech od konání úspěšného referenda o vystoupení z EU účastnit voleb do Evropského parlamentu.

Vzhledem k prodloužení brexitové lhůty do 31. října si tak v nadcházejícím měsíci Britové zvolí 73 poslanců, kteří je budou až do konce října na půdě Evropské unie reprezentovat.

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje