"Likvidace Španělska!" Předvolební debata politiků se změnila v hádky o Katalánsko

Nezávislost Katalánska byla ústředním tématem pondělní předvolební debaty španělských politických lídrů, kteří emotivně diskutovali o tom, zda jednání s katalánskými separatisty ohrožuje jednotu země. Necelý týden před nedělními volbami socialistický premiér Pedro Sánchez nevyloučil, že po volbách složí koalici s liberální středopravicovou stranou Ciudadanos.

Pedro Sánchez
doporučujeme

Sánchezovi socialisté mají podle průzkumů takřka jisté volební vítězství a jejich konkurenti se v debatě soustředili zejména na výpady proti levicovému lídrovi.

"Jednota Španělska je v ohrožení kvůli socialistické vládě Pedra Sáncheze...pro ty, kteří chtějí Španělsko rozbít, je nejlepším kandidátem Sánchez," řekl v debatě předseda konzervativních lidovců Pablo Casado. Jeho strana si v průzkumech udržuje druhé místo, její předpokládaný zisk však bude znamenat výrazné oslabení proti předchozím volbám, které lidovci vyhráli.

Také šéf předpoklané třetí strany v pořadí Ciudadanos Albert Rivera vyčítal Sánchezovi, že je údajně otevřen "likvidaci Španělska".

Socialistický vůdce připustil, že v zájmu řešení napjaté situace okolo Katalánska je jednání se zástupci tohoto autonomního regionu, dodal však, že na požadavek nezávislosti však nikdy přistoupit nehodlá.

S kým se po nedělních volbách rozhodne v případě vítězství Sánchez vyjednávat, na to debata jasnou odpověď nepřinesla. Jedním z možných partnerů je protestní levicová formace Podemos. Spojenectví těchto dvou stran by však podle průzkumů bylo odkázáno na spolupráci s malými regionálními stranami, jejichž podpora bývá vrtkavá.

Lídr Podemos Pablo Iglesias Sáncheze v debatě vyzval, aby vyloučil možnou spolupráci s Ciudadanos, kteří jsou socialistům programově vzdálenější než jeho strana. Zatímco Sánchez se nechtěl o tuto možnost připravit, Rivera již poněkolikáté zopakoval, že se socialisty vládnout nemíní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama