Fico a spol. o přítomnosti italské mafie na Slovensku dobře věděli, tvrdí novinářka

Přítomnost italské mafie, v jejímž čele stál vlivný podnikatel Antonino Vadala, na Slovensku byla představitelům tehdejší vlády dobře známá, tvrdí italská novinářka Maria Grazia Mazzolová. Robert Fico a jeho kolegové přitom tvrdili, že o působení mafiánů nemají ani ponětí. Informuje o tom server Aktuality.sk.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Antonino Vadala (podnikatel)
doporučujeme

Italská novinářka Maria Grazia Mazzolová v sobotní reportáži pro televizi TG1 uvedla, že už 2. srpna 2013 měl slovenský policejní přidělenec v Itálii oznámit italským vyšetřovatelům pro boj s mafií DIA, že kontroverzní podnikatel Antonino Vadala založil na Slovensku odnož kalabrijské zločinecké skupiny NDRINA.

Bývalý prezident slovenské policie Tibor Gašpar, který loni rezignoval v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, přitom tvrdil, že slovenská policie o italské mafii nemá žádné informace. Mazzolová naopak konstatuje, že podle zprávy Europolu z roku 2018 Gašpar lhal, dobře prý věděl, co Vadala na Slovensku dělá.

img-responsive

Tibor Gašpar | foto: minv.sk

Gašpar s bývalým ministrem vnitra Kaliňákem původně tvrdili, že slovenští policisté požádali italské kolegy o spolupráci v únoru 2014, ale odpovědi se jim dostalo až v říjnu 2015. Tehdy navíc sdělili, že italští policisté„k Antoninovi Vadalovi napsali, že žádná data k němu v registru nemají“. Ve skutečnosti přitom první informace o jeho práci dostali už v létě 2013.

Antonino Vadala patřil k nejznámějším italským podnikatelům, kteří se usadili na východě Slovenska, kde se zabývali zemědělstvím a pobírali štědré dotace. Ve svém posledním článku na ně upozornil zavražděný novinář Ján Kuciak, proto patřil Vadala zprvu k podezřelým z jeho vraždy.

Kontroverzního podnikatele Slovensko vydalo zpět do Itálie, kde je stíhán v drogové kauze. Vadala policii přiznal, že byl v kontaktu s nejvýše postavenými lidmi na Slovensku, ať už šlo o poradkyni tehdejšího premiéra Roberta Fica Márii Troškovou nebo Fica samotného.

Fico popírá, že by s Vadalou mluvil, odvolává se na list prokurátora Úřadu speciální prokuratury. I v tomto případě však italská média informují o opaku, podle deníku La Repubblica zjistila italská prokuratura, že si expremiér Fico s Vadalou telefonoval dokonce už v roce 2012.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kiska zhodnotil slovenské eurovolby. Neskrývá zklamání

26.05.2019 13:02 Také sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, ve kterých podle odhadů znovu oslabila…

Slováci přepisují volební mapu, prahnou po změně

26.05.2019 12:25 Sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, které podle odhadů vyhrála koalice…

Brexit bude v říjnu, tvrdí možná nástupkyně Mayové

26.05.2019 11:24 Británie musí z Evropské unie odejít koncem října, i kdyby to mělo být bez dohody. Prohlásila to…

Litva si kromě europarlamentu volí i prezidenta

26.05.2019 11:09 Litevci dnes ve druhém kole prezidentských voleb vybírají mezi dvěma kandidáty. Oba tvrdí, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama