Invaze uprchlíků na Kypr: Řecká část ostrova nápor nezvládá, centra jsou plná

Z turecké části Kypru přichází stále mnoho běženců do řecké části tohoto ostrova, která je v rámci EU zemí s nejvíce migranty na počet obyvatel. V milionové Kyperské republice (řecké části Kypru) žije asi 10.000 migrantů, jejichž status není vyjasněn, uvedla dnes DPA. Uprchlická centra na ostrově jsou podle ní plná.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle kyperských médií migranti z Turecka přicházejí do Severokyperské turecké republiky a z ní ilegálně pokračují do řecké části ostrova. Další připlouvají přes moře z Turecka či Libanonu. Libanonské pobřeží je vzdáleno asi 170 kilometrů a turecké jen 70 kilometrů, uvedla DPA. Podle ní pašeráci inkasují od běženců na osobu asi 2000 eur (zhruba 52.000 Kč).

zdroj: YouTube

V řecké části Kypru nyní evidují přes 8000 žádostí o azyl. Podle šéfky místní organizace pro migranty Coriny Drusiotisové trvá vyřízení žádosti včetně odvolacího procesu tři až pět let.

Se zpracováním žádostí pomáhají i úředníci a překladatelé vyslaní unijní azylovou agenturou (EASO), EU rovněž vyčlenila pro řeckou část Kypru na pomoc se zvládáním migrace na 40 milionů eur (asi miliarda Kč) na léta 2014-2020.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy Turecko vyslalo do severní části ostrova vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. Na severu ostrova posléze vznikla Severokyperská turecká republika, kterou ale uznává jen Turecko, a v jižní části funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika. Ta je od roku 2004 členem EU.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama