Uprchlíci jsou jako krysy? Kontroverzní báseň vyvolala v Rakousku pobouření

Pobouření veřejnosti a nové napětí ve vládní koalici vyvolala v Rakousku báseň, kterou o Velikonocích zveřejnila ve svém stranickém listu místní organizace Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v Braunau am Inn. Lidé jsou v ní přirovnáváni ke krysám a útočí se v ní na migranty. Kancléř Sebastian Kurz, jehož lidovci (ÖVP) tvoří s FPÖ vládní koalici, báseň označil za "odpudivou". Autor básně, místostarosta Braunau za FPÖ, dnes v reakci na kritiku na svou funkci rezignoval.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Báseň nese název "...městská krysa (hlodavec s kanalizačním pozadím)", který odkazuje na termín "člověk s migračním pozadím" užívaný v německy hovořících zemích pro lidi s kořeny v cizině.

Stojí v ní mimo jiné: "Tak, jak dole žijeme, musí i jiné krysy, které přišly jako hosté či migranti, i ti, které jsme ještě vůbec neznali, sdílet náš způsob života, nebo odsud rychle prchat!" V dalších pasážích básně autor varuje před mísením kultur a kritizuje investice do integrace, kvůli kterým podle něj chybí peníze pro "vlastní lidi".

Autorem básně je Christian Schilcher, který byl dosud místostarostou severorakouského města Braunau am Inn, jež je mimo jiné rodištěm nacistického diktátora Adolfa Hitlera. "Chtěl jsem svým textem provokovat, ale v žádném případě někoho urazit nebo dokonce zranit," uvedl Schilcher po vlně kritiky, která se na jeho výtvor snesla i z vlastních řad. Pod jejím tlakem nakonec Schilcher na svou funkci místostarosty rezignoval.

"Volba slov je odpudivá, opovrhuje lidmi, je nanejvýš rasistická a nemá v Horních Rakousech ani v celé zemi své místo," reagoval na báseň kancléř Kurz. Předsedkyně opozičních sociálních demokratů Pamela Rendiová-Wagnerová uvedla, že jí báseň připomíná to, jak o určitých skupinách lidí hovořila nacistická propaganda. Za nechutnou označil báseň i Erwin Schreiner, předseda hornorakouské organizace FPÖ, pod kterou odbočka v Braunau spadá.

Svobodní, kteří tvoří s lidovci rakouskou vládní koalici, se opakovaně potýkají se skandály kolem výroků či chování některých svých členů. Loni krizi v koalici vyvolala kauza kolem antisemitského zpěvníku spolku, který byl se stranou personálně provázán. V posledních týdnech se musela protiimigrační strana opakovaně distancovat od takzvaného identitárního hnutí, které se dostalo do hledáčku bezpečnostních složek kvůli kontaktu s atentátníkem z novozélandského Christchurche.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama