Vytváří EU Velkého Bratra? Evropský parlament schválil vytvoření obrovské biometrické databáze

Vytváří EU Velkého Bratra? Evropský parlament schválil vytvoření obrovské biometrické databáze Evropský parlament schválil utvoření centrální databáze biometrických identifikátorů napříč celou EU. Projekt je znám jako CIR - Common Identity Repository. Databáze propojí už existující hraniční, bezpečností, migrační a další systémy do jednoho celku, ve kterém budou údaje o více než 350 milionech lidí, rezidentů i nerezidentů členských států.

Sídlo Evropského parlamentu

V databázi by mělo být zaevidováno jméno, příjmení, datum narození, číslo pasu či občanského průkazu a biometrické údaje jak příslušníků EU, tak občanů ze zemí mimo EU. Biometrické údaje zřejmě budou mít podobu otisku prstu, bude ale možné použít i nové biometrické identifikátory jako sken obličeje.

V celkové databázi budou propojeny  Schengenský informační systém, Eurodac a Visa Information System (VIS),  European Criminal Record for Third Country Nationals (ECRIS-TCN), Entry/Exit System (EES) a European Travel and Authorisation System (ETIAS).

Databáze bude především sloužit policistům a pohraničním strážcům na hranicích EU, kteří budou moci ihned identifikovat jedince, aniž by jej museli hledat v několika různých evropských databázích. CIR by tedy měla urychlit kontroly na hranicích.

EU zřízením CIR reaguje na dlouhodobou kritiku policejních organizací, např. Interpolu, podle kterých odlišnost a nepropojenost jednotlivých členských databází umožňovala teroristům či ilegálním migrantům prostřednictvím falešných pasů a děr v databázích proniknout přes jednotlivé evropské hranice. CIR by měla být schopna objevit těchto vícero identit občanů třetích zemí, stejně jako zjistit, zdali má daný jedinec oprávněné cestovní doklady. Pokud by policie měla pochybnosti, může použít CIR k identifikaci osoby na základě jeho biometrických údajů.

Evropský parlament schválil vytvoření CIR v pondělí 15. dubna ve dvou samostatných hlasováních. V prvním z nich pravidla CIR pro hraniční a vízové kontroly získaly 511 hlasů, zatímco 123 europoslanců bylo proti. Podobně legislativa CIR pro policejní a soudní spolupráci, azyl a migraci měla podporu 510 členů Evropského parlamentu, zatímco 130 členů bylo proti jejímu založení.

Advokáti práva na soukromí osočují EU, že vytváří „ Velkého Bratra“. Evropská rada i Evropský parlament tvrdí, že zajistí ochranu těchto práv a budou regulovat přístup policejních orgánů do databáze, aby nedošlo k jejich porušení. Experti upozorňují, že CIR jen spojí několik jiných databází, ve kterých už jsou všechna možná data o jedinci zaznamenána, takže se prakticky toho příliš nemění, co se týče dosavadní míry svobody soukromí jedince.

Zřízením CIR bude mít EU třetí největší biometrický sledovací systém na světě, po Číně a Indii. Americké státní agentury FBI a Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) taktéž provozují podobné databáze na stejném principu jako CIR.

Unijní země chtějí do roku 2030 zcela vymýtit bezdomovectví

21.06.2021 21:33 Do roku 2030 by nikdo v Evropské unii neměl žít na ulici. Shodli se na tom zástupci 27 členských…

Španělsko se údajně chystá výrazně snížit DPH u elektřiny

21.06.2021 21:06 Španělská vláda se chystá snížit sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny na deset z 21…

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

21.06.2021 20:44 Aktualizováno Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti…

Slovensko se chystá kvůli mutaci zpřísnit podmínky vstupu do země

21.06.2021 18:26 Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru připravuje zpřísnění pravidel vstupu do země…

Šíření mutace delta vnáší nejistotu do letních plánů v Evropě

21.06.2021 13:11 V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje…

Řecko zmírnilo podmínky vstupu na své území, uzná antigenní testy

21.06.2021 12:52 Řecko s platností od dnešního dne zmírnilo podmínky vstupu na své území. Lidem cestujícím z jiných…

V Rakousku poprvé od září nepřibyl žádný zemřelý po nákaze koronavirem

21.06.2021 12:47 V Rakousku poprvé od loňského září nepřibyl za den žádný zemřelý s covidem-19. Přírůstek nakažených…

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

Související:

Právě se děje