Mayová dostala nůž na krk. 12. června ji odvoláme, vyhrožují konzervativci

Poslanci britské vládní Konzervativní strany opět tlačí na premiérku Theresu Mayovou, aby oznámila datum svého odchodu z funkce. Podle dnešní zprávy listu The Telegraph konzervativní poslanci předsedkyni vlády řekli, že jí 12. června z funkce odvolají, pokud do té doby sama nestanoví termín odchodu. Tým premiérky Mayové se dnes po velikonoční pauze opět sejde s opozičními labouristy, aby jednal o dalším brexitovém plánu.

Theresa Mayová
doporučujeme

Podle pravidel Konzervativní strany nyní není možné Mayovou donutit k odchodu z funkce, neboť jedno stranické hlasování o nedůvěře v prosinci přečkala, a je tak na dvanáct měsíců před dalším chráněna. Podle The Telegraph je ale příslušný stranický výbor připraven změnit pravidla, pokud to bude nutné. Sejít se má k debatě o změně pravidel výbor ještě dnes večer.

Premiérka Mayová se dnes mezitím účastnila prvního zasedání vlády po velikonoční pauze. Po přestávce opět začnou i jednání vládního týmu s opozičními labouristy, jejichž cílem je najít východisko z brexitové krize. Průlom v jednáních se dnes ale nečeká.

Británie měla původně Evropskou unii opustit 29. března, neodešla ale ani po odkladu termínu na 12. dubna. Mimořádný summit zemí EU umožnil Británii setrvat v EU do 31. října s tím, že může odejít dříve, pokud se podaří v parlamentu prosadit loni vyjednanou brexitovou dohodu.

Mayová by chtěla dohodu, kterou poslanci již třikrát odmítli, parlamentem protlačit do 22. května, aby se Británie nemusela účastnit voleb do Evropského parlamentu. Na ty se připravuje stále více stran. Po Straně pro brexit europoslance Nigela Farage chce dnes kampaň oficiálně zahájit i Změna pro Spojené království.

Strana, kterou vytvořilo jedenáct poslanců po svém odchodu z Konzervativní i Labouristické strany, se označuje za "přirozený domov" lidí, kteří si přejí setrvání Británie v EU.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama