Šinzó Abe přijel za Macronem, ladili program nadcházejících summitů G20 a G7

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při setkání s japonským premiérem Šinzóem Abem řešili jako zástupci pořadatelských zemí zejména agendu nadcházejících summitů ekonomicky nejrozvinutějších zemí světa skupiny G20 a G7. Informoval o tom dnes Elysejský palác. Abe kromě toho Francii nabídl pomoc při rekonstrukci katedrály Notre-Dame v Paříži, kterou minulý týden poničil rozsáhlý požár.

Přidejte svůj názor

Emmanuel Macron
doporučujeme

Japonsko hostí summit G20, který se bude konat koncem června v Ósace, Francie pak pořádá v srpnu v Biarritzu summit G7. Francie jako nynější předsednická země G7 zvolila jako jedno z hlavních témat jednání boj proti nerovnosti, včetně nerovnosti mezi ženami a muži.

Podle prezidentského paláce politici také znovu vyjádřili oddanost dlouholetému spojení automobilek Renault a Nissan, jejichž bývalý šéf Carlos Ghosn je v Japonsku několik měsíců stíhán za údajné finanční podvody. Brazilec, který má i francouzské občanství, čelí obviněním, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech.

"Toto průmyslové partnerství ukázalo odolnost, vzájemné doplňování svých členů a relevanci jejich společného úsilí," citovala prohlášení Elysejského paláce agentura AFP. Francie prý nezpochybňuje suverenitu a nezávislost japonské justice a zároveň bedlivě sleduje, zda jsou všechna Ghosnova práva respektována.

Bývalý ředitel aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 přidala také japonská automobilka Mitsubishi, byl poprvé zadržen loni v listopadu, následně znovu v prosinci, a po březnovém propuštění opět začátkem dubna. V pondělí proti němu prokuratura vznesla čtvrté obvinění a Ghosn tak zůstává ve vazbě. Podle vyšetřovatelů způsobil Nissanu škodu pět milionů dolarů (114 milionů Kč).

Skupinu G7 tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA; v širší skupině G20 jsou kromě předchozích sedmi zemí také Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Mexiko, Rusko, Saúdská Arábie a Turecko a jako samostatný dvacátý člen Evropská unie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy