Change UK: Nová britská strana hájí setrvání Spojeného království v EU

Protibrexitové hnutí nesoucí název Nezávislá skupina, jež přibližně před dvěma měsíci založili někdejší labourističtí poslanci a konzervativní poslankyně uvnitř britské Dolní sněmovny, je již týden oficiální britskou politickou stranou. Strana nyní nese název Change UK – The Independent Group, česky „Změňme Spojené království – Nezávislá skupina“. Change UK je v těchto dnech širokým uskupením, které přilákalo na tisícovku členů z ostatních politických stran. Ti si přejí za nově vzniklou stranu kandidovat v nadcházejících květnových volbách do Evropského parlamentu. Eurovoleb se bude Spojené království účastnit z důvodu odložení data brexitu na konec října.

Brexit
doporučujeme

Současná předsedkyně strany Change UK – Heidi Allenová, označuje stranu za jakousi „spojeneckou alianci proti vystoupení země z EU“. Ke straně a jejím hodnotám se totiž hlásí členové, a dokonce i někdejší poslanci Labouristické i vládnoucí Konzervativní strany, dále o kandidaturu za Change UK mají zájem aktivisté z britské Strany zelených nebo někteří liberální demokraté. Všichni tito politici jsou podle slov Allenové nakloněni možnosti konání druhého referenda, které by dalo občanům možnost hlasovat pro setrvání země v Evropské unii. Zároveň si členové nově vzniklé strany i její podporovatelé přejí ukončit nekončící chaos, který brexit do politického systému Británie vnesl.

Change UK plánuje zveřejnit seznam 70 kandidátů pro nadcházející evropské volby během tohoto týdne, informoval prestižní britský deník The Guardian. O kandidaturu za Change UK do dnešního dne zažádalo 3 700 osob, z nichž největší počet tvoří bývalí členové opoziční Labouristické strany Jeremyho Corbyna. Strana ale vzhledem k předvolebním průzkumům veřejného mínění nesmí otálet. Další nedávno vzniklé straně – Straně Brexitu, v jejímž čele stojí Nigel Farage, bývalý lídr Strany nezávislosti Spojeného království, odhady přisuzují vyšší podporu než tradičním stranám Toryů a labouristů.

Strana Brexit je podle nejaktuálnějších odhadů na 23 % podpoře, labouristy podporuje 22 % ze zkoumaného vzorku respondentů a až za nimi se na třetí pozici řadí vládnoucí konzervatisté se 17 %. Strana zelených a liberální demokraté se pohybují okolo 10 %, zatímco Change UK je ve volbách odhadován zisk 8 % hlasů. Data byla publikována celosvětovou společností zabývající se veřejným míněním YouGov.

I přestože Change UK nyní nepatří k absolutním favoritům letošních voleb, její hlavní představitelé nepřestávají zdůrazňovat neustále rostoucí podporu strany, která překonává názorové neshody a odlišnosti, které jsou obvykle přítomny mezi tradičními britskými stranami. Change UK se navíc obhajuje tím, že má na rozdíl od Konzervativní nebo opoziční Labouristické strany jasnou vizi a cíl – těmi jsou navrácení možnosti rozhodnout o budoucnosti země zpět mezi britský lid a následné udržení Velké Británie uvnitř struktur Evropské unie. Change UK nedávno nicméně odmítla možnost spojit se s dalšími protibrexitovými stranami za účelem zabránění odchodu země z EU. Za to si její představitelé vysloužili ostrou kritiku od podobně orientovaných stran.

Rostoucí podpora nově vzniklých stran ve Velké Británii jasně reflektuje náladu tamějšího obyvatelstva, které postupně ztrácí důvěru v tradiční strany. Ty v průběhu posledních dvou let nebyly schopny sjednotit své postoje a dostát výsledku referenda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama