Change UK: Nová britská strana hájí setrvání Spojeného království v EU

Protibrexitové hnutí nesoucí název Nezávislá skupina, jež přibližně před dvěma měsíci založili někdejší labourističtí poslanci a konzervativní poslankyně uvnitř britské Dolní sněmovny, je již týden oficiální britskou politickou stranou. Strana nyní nese název Change UK – The Independent Group, česky „Změňme Spojené království – Nezávislá skupina“. Change UK je v těchto dnech širokým uskupením, které přilákalo na tisícovku členů z ostatních politických stran. Ti si přejí za nově vzniklou stranu kandidovat v nadcházejících květnových volbách do Evropského parlamentu. Eurovoleb se bude Spojené království účastnit z důvodu odložení data brexitu na konec října.

Přidejte svůj názor

Brexit
doporučujeme

Současná předsedkyně strany Change UK – Heidi Allenová, označuje stranu za jakousi „spojeneckou alianci proti vystoupení země z EU“. Ke straně a jejím hodnotám se totiž hlásí členové, a dokonce i někdejší poslanci Labouristické i vládnoucí Konzervativní strany, dále o kandidaturu za Change UK mají zájem aktivisté z britské Strany zelených nebo někteří liberální demokraté. Všichni tito politici jsou podle slov Allenové nakloněni možnosti konání druhého referenda, které by dalo občanům možnost hlasovat pro setrvání země v Evropské unii. Zároveň si členové nově vzniklé strany i její podporovatelé přejí ukončit nekončící chaos, který brexit do politického systému Británie vnesl.

Change UK plánuje zveřejnit seznam 70 kandidátů pro nadcházející evropské volby během tohoto týdne, informoval prestižní britský deník The Guardian. O kandidaturu za Change UK do dnešního dne zažádalo 3 700 osob, z nichž největší počet tvoří bývalí členové opoziční Labouristické strany Jeremyho Corbyna. Strana ale vzhledem k předvolebním průzkumům veřejného mínění nesmí otálet. Další nedávno vzniklé straně – Straně Brexitu, v jejímž čele stojí Nigel Farage, bývalý lídr Strany nezávislosti Spojeného království, odhady přisuzují vyšší podporu než tradičním stranám Toryů a labouristů.

Strana Brexit je podle nejaktuálnějších odhadů na 23 % podpoře, labouristy podporuje 22 % ze zkoumaného vzorku respondentů a až za nimi se na třetí pozici řadí vládnoucí konzervatisté se 17 %. Strana zelených a liberální demokraté se pohybují okolo 10 %, zatímco Change UK je ve volbách odhadován zisk 8 % hlasů. Data byla publikována celosvětovou společností zabývající se veřejným míněním YouGov.

I přestože Change UK nyní nepatří k absolutním favoritům letošních voleb, její hlavní představitelé nepřestávají zdůrazňovat neustále rostoucí podporu strany, která překonává názorové neshody a odlišnosti, které jsou obvykle přítomny mezi tradičními britskými stranami. Change UK se navíc obhajuje tím, že má na rozdíl od Konzervativní nebo opoziční Labouristické strany jasnou vizi a cíl – těmi jsou navrácení možnosti rozhodnout o budoucnosti země zpět mezi britský lid a následné udržení Velké Británie uvnitř struktur Evropské unie. Change UK nedávno nicméně odmítla možnost spojit se s dalšími protibrexitovými stranami za účelem zabránění odchodu země z EU. Za to si její představitelé vysloužili ostrou kritiku od podobně orientovaných stran.

Rostoucí podpora nově vzniklých stran ve Velké Británii jasně reflektuje náladu tamějšího obyvatelstva, které postupně ztrácí důvěru v tradiční strany. Ty v průběhu posledních dvou let nebyly schopny sjednotit své postoje a dostát výsledku referenda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii zvítězila krajní pravice, o necelé procento

27.05.2019 09:23 Ve Francii zvítězilo ve volbách do Evropského parlamentu krajně pravicové Národní sdružení (RN)…

Výsledky eurovoleb na Slovensku přináší politické zemětřesení

27.05.2019 09:17 Výsledky sobotních voleb do Evropského parlamentu (EP) na Slovensku potvrdily podle místního tisku…

Eurovolby 2019: Celková volební účast byla nejvyšší od roku 1994, Češi ale…

27.05.2019 09:01 Stejně jako v minulých volbách do Evropského parlamentu (EP) v roce 2014 přišlo i letos nejvíce…

Babiš není jediný, kro má průšvih? OLAF zvažuje vyšetřování Nigela Farage

27.05.2019 08:14 Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) by měl v blízké době rozhodnout o tom, zda zahájí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama