V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který zorganizovali obyvatelé městečka Pruchnik. Letos na Velký pátek oživili tradici, při níž spálili figurínu biblické postavy, která zradila Ježíše Krista. Polští vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda nebyly porušeny zákony ohledně hanobení na základě národnosti nebo vyznání. Za to hrozí v Polsku tři roky vězení, informují dnes polská média.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

křesťanství
doporučujeme

Účastníci "soudu nad Jidášem", kterého představovala figurína ztvárněná jako stereotypní chasidský Žid, postavě nejdříve dali 30 ran, tedy tolik, za kolik stříbrných podle křesťanů Jidáš zradil Ježíše. Následně figurínu vlekli ulicemi městečka, odřízli jí hlavu, trup zapálili a hodili do řeky. Tohoto rituálu se účastnilo mnoho dětí. V pondělí ho odsoudil Světový židovský kongres, kritizovala ho i polská katolická církev.

Dnes se od rituálu distancoval pruchnický starosta Waclaw Szkola. Uvedl, že tento rituál městský úřad ani nezorganizoval, ani k němu nevydal povolení. Připomněl, že "soud nad Jidášem" se dříve v Pruchniku konal, ale v posledních letech se od něj upustilo.

"V současné době, kdy se setkáváme se snahou připsat Polákům odpovědnost za zločiny spáchané nacisty za druhé světové války, mohou nepřátelé naší vlasti podobné (historické) rekonstrukce využít jako příklad údajného antisemitismu Poláků," uvedl starosta Szkola.

Policie se snaží zjistit, kdo akci uspořádal, dohlížel na ni a jakou roli při ní měly děti. Kromě toho policie vyšetřuje také další přestupky - kromě jiného kvůli neopatrné manipulaci s ohněm.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Johnson řeší další překážku. Právník mu chce bránit v předložení…

16.10.2019 21:21 Britský právník Jolyon Maugham, který je bojovníkem proti brexitu, oznámil, že má v plánu zabránit…

Trump nastínil možné řešení neshod s EU, mluvil o clech

16.10.2019 21:07 Spojené státy by zavedením dodatečných cel na dovoz evropského zboží mohly okamžitě vyřešit své…

Brexit se dnes nevyřeší, zní z Velké Británie

16.10.2019 20:47 Podle nejmenovaného britského vládního zdroje se dnes brexitovou dohodu s Evropskou unií nepodaří…

Britka stanula před soudem kvůli terorismu, chtěla vyhodit do povětří…

16.10.2019 20:13 Před soudem v Londýně dnes stanula 36letá žena obviněná z terorismu. Safiyya Amira Shaikhová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama