V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který zorganizovali obyvatelé městečka Pruchnik. Letos na Velký pátek oživili tradici, při níž spálili figurínu biblické postavy, která zradila Ježíše Krista. Polští vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda nebyly porušeny zákony ohledně hanobení na základě národnosti nebo vyznání. Za to hrozí v Polsku tři roky vězení, informují dnes polská média.

křesťanství
doporučujeme

Účastníci "soudu nad Jidášem", kterého představovala figurína ztvárněná jako stereotypní chasidský Žid, postavě nejdříve dali 30 ran, tedy tolik, za kolik stříbrných podle křesťanů Jidáš zradil Ježíše. Následně figurínu vlekli ulicemi městečka, odřízli jí hlavu, trup zapálili a hodili do řeky. Tohoto rituálu se účastnilo mnoho dětí. V pondělí ho odsoudil Světový židovský kongres, kritizovala ho i polská katolická církev.

Dnes se od rituálu distancoval pruchnický starosta Waclaw Szkola. Uvedl, že tento rituál městský úřad ani nezorganizoval, ani k němu nevydal povolení. Připomněl, že "soud nad Jidášem" se dříve v Pruchniku konal, ale v posledních letech se od něj upustilo.

"V současné době, kdy se setkáváme se snahou připsat Polákům odpovědnost za zločiny spáchané nacisty za druhé světové války, mohou nepřátelé naší vlasti podobné (historické) rekonstrukce využít jako příklad údajného antisemitismu Poláků," uvedl starosta Szkola.

Policie se snaží zjistit, kdo akci uspořádal, dohlížel na ni a jakou roli při ní měly děti. Kromě toho policie vyšetřuje také další přestupky - kromě jiného kvůli neopatrné manipulaci s ohněm.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama