V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který zorganizovali obyvatelé městečka Pruchnik. Letos na Velký pátek oživili tradici, při níž spálili figurínu biblické postavy, která zradila Ježíše Krista. Polští vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda nebyly porušeny zákony ohledně hanobení na základě národnosti nebo vyznání. Za to hrozí v Polsku tři roky vězení, informují dnes polská média.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

křesťanství
doporučujeme

Účastníci "soudu nad Jidášem", kterého představovala figurína ztvárněná jako stereotypní chasidský Žid, postavě nejdříve dali 30 ran, tedy tolik, za kolik stříbrných podle křesťanů Jidáš zradil Ježíše. Následně figurínu vlekli ulicemi městečka, odřízli jí hlavu, trup zapálili a hodili do řeky. Tohoto rituálu se účastnilo mnoho dětí. V pondělí ho odsoudil Světový židovský kongres, kritizovala ho i polská katolická církev.

Dnes se od rituálu distancoval pruchnický starosta Waclaw Szkola. Uvedl, že tento rituál městský úřad ani nezorganizoval, ani k němu nevydal povolení. Připomněl, že "soud nad Jidášem" se dříve v Pruchniku konal, ale v posledních letech se od něj upustilo.

"V současné době, kdy se setkáváme se snahou připsat Polákům odpovědnost za zločiny spáchané nacisty za druhé světové války, mohou nepřátelé naší vlasti podobné (historické) rekonstrukce využít jako příklad údajného antisemitismu Poláků," uvedl starosta Szkola.

Policie se snaží zjistit, kdo akci uspořádal, dohlížel na ni a jakou roli při ní měly děti. Kromě toho policie vyšetřuje také další přestupky - kromě jiného kvůli neopatrné manipulaci s ohněm.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká voda netrápí jen Česko a Německo. Záplavy hrozí i v Polsku a na…

22.05.2019 21:40 Po vydatných deštích, které na začátku týdne v Německu zvedly hladinu některých řek, se situace…

Porošenko je pronásledován? Exprezident si stěžuje

22.05.2019 21:36 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se cítí být "politicky pronásledován" kvůli tomu, že se…

Když ne Mayová, tak půjdu já. Rezignovala členka britské vlády

22.05.2019 21:15 Britská premiérka Theresa Mayová přišla kvůli svému novému plánu na realizaci brexitu o prvního…

Kiska a Pellegrini vyzdvihli EU a vybídli Slováky k účasti ve volbách

22.05.2019 20:52 Na výhody vyplývající Slovensku z členství v Evropské unii dnes poukázali vrcholní slovenští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama