Německo vyhlašuje nejvyšší stupeň nebezpečí požárů, hořelo u českých hranic

Nebezpečí požárů roste kvůli suchu a větru i v Německu a Polsku. Na mnoha místech Německa, například v celé východoněmecké spolkové zemi Braniborsko, platí nejvyšší pátý stupeň nebezpečí. Němečtí meteorologové varují před dalším suchým létem a hasiči žádají více hasicích vrtulníků, informovala dnes agentura DPA. V úterý hořelo mimo jiné 13 hektarů lesa u přehrady Bleiloch v Durynsku.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Braniborské ministerstvo životního prostředí v úterý vyhlásilo celoplošně pro spolkovou zemi nejvyšší stupeň nebezpečí požárů. Německá meteorologická služba (DWD) kromě toho varovala před velmi silným ohrožením jih Meklenburska-Předního Pomořanska, severní Sasko, východ Saska-Anhaltska a oblast kolem dolnosaského města Celle.

zdroj: YouTube

U přehrady Bleiloch v Durynsku nedaleko českých hranic bojovali hasiči s ohněm, který zachvátil 13 hektarů lesa. Požár, který vypuknul už v neděli, se v úterý již zdál být uhašen, plameny se ale objevily znovu. V úterý večer však byly podle úřadů pod kontrolou. Menší požáry lesního porostu se vyskytly také v Sprembergu poblíž Chotěbuzi (Cottbus), v Bavorsku či Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Při přetrvávajícím suchu by mohlo Německo letos sužovat další suché léto, varovala DWD. "Pokud by suché počasí v příštích měsících vydrželo, mohlo by se opakovat sucho roku 2018 nebo by mohlo být dokonce překonáno," řekl expert na agrární meteorologii z DWD Udo Busch. Na začátku vegetačního období je půda v mnoha regionech výrazně sušší než v dlouhodobém průměru a dokonce vysušenější než loni v dubnu.

Podle společnosti spravující dolnosaské lesy je nebezpečí lesních požárů ještě o něco vyšší než loni. "Důvodem jsou uschlé zbytky rostlin z minulého roku," řekl mluvčí lesní správy Mathias Assmann.

Ekolog Pierre Ibisch z Eberswaldské vysoké školy pro udržitelný rozvoj agentuře DPA řekl, že les budoucnosti musí být rozmanitý, aby mohl lépe čelit lesním požárům. Smíšené lesy podle něj nehoří tak rychle jako čistě jehličnaté. "Velkoplošné monokultury ve střednědobém horizontu neuspějí," varoval Ibisch.

Požáry lesů či travin hrozí rovněž v Polsku. V několika vojvodstvích ve střední a severní části země platí kvůli suchu a silnému větru nejvyšší stupeň ohrožení. Podle mluvčího Pawla Frontczaka registrovali polští hasiči jen během úterka více než stovku lesních požárů.

K největším patřil požár v Kampinoském národním parku severozápadně od Varšavy, kde oheň zachvátil 15 hektarů lesa. Hořelo rovněž v lesích u několik desítek kilometrů vzdáleného města Cieksyn, kde zasahovalo 30 hasičských vozů.

Sucho v kombinaci se silným větrem trápí také polské zemědělce, kteří se obávají o osud plodin zasetých na jaře. Vítr na mnoha místech vysušenou půdu rozfoukává a velká část jarního výsevu může podle rolníků přijít na zmar.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

19.09.2019 17:20 Aktualizováno Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se…

Prokurátorkou EU bude Kövesiová? Šance má vysoké, navzdory odporu její…

19.09.2019 16:59 Někdejší rumunská protikorupční žalobkyně Laura Kövesiová se zřejmě stane první šéfkou nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama