Francie a Nový Zéland chystají summit, bude se řešit terorismus na internetu

Francie a Nový Zéland uspořádají v reakci na nedávné atentáty v Christchurchi vrcholnou schůzku, na které budou politici a odborníci hledat způsoby, jak zabránit organizování a podporování teroristických útoků na sociálních sítích. Schůzka se uskuteční 15. května v Paříži, informovala dnes novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Jacinda Ardernová
doporučujeme

Kromě politiků včetně Ardernové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by měli na pařížské jednání dorazit také zástupci velkých internetových společností, například Facebooku a Googlu.

"Při teroristických útocích z 15. března byly sociální sítě užívány bezprecedentním způsobem jako nástroj podpory teroristického činu a nenávisti," uvedla dnes Ardernová s odkazem na útoky na mešity v Christchurchi, které jejich pachatel vysílal na internetu v přímém přenosu přes sociální síť facebook.

Něco takového se podle premiérky nesmí opakovat. "Je velmi důležité, aby technologické platformy jako facebook nebyly zneužívány jako nástroj terorismu a místo toho se staly součástí celosvětového řešení v boji proti extremismu," dodala Ardernová.

Schůzka se podle francouzské prezidentské kanceláře uskuteční přímo v Elysejském paláci. Francie v uplynulých letech čelila řadě teroristických útoků, při kterých od počátku roku 2015 islamisté zavraždili více než 250 obětí. Při atentátu v Christchurchi australský útočník postřílel v mešitách 50 lidí.

Snaha o omezení teroristického obsahu na sociálních sítích ovšem není nová. Politici velké internetové společnosti k řešení tohoto problému vyzývají prakticky po každém větším atentátu. Již loni v září Evropská komise navrhla nová pravidla, která internetovým společnostem ukládají do hodiny od výzvy úřadů odstranit z webu materiál s teroristickým obsahem.

Pokud firmy jako Facebook, Twitter nebo Google žádost nesplní, má jim hrozit pokuta až do čtyř procent jejich celosvětového obratu v předcházejícím roce. Ministři vnitra zemí Evropské unie návrh loni v prosinci na svém jednání v Bruselu podpořili, minulý týden jej schválil také Evropský parlament.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama