Francie a Nový Zéland chystají summit, bude se řešit terorismus na internetu

Francie a Nový Zéland uspořádají v reakci na nedávné atentáty v Christchurchi vrcholnou schůzku, na které budou politici a odborníci hledat způsoby, jak zabránit organizování a podporování teroristických útoků na sociálních sítích. Schůzka se uskuteční 15. května v Paříži, informovala dnes novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jacinda Ardernová
doporučujeme

Kromě politiků včetně Ardernové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by měli na pařížské jednání dorazit také zástupci velkých internetových společností, například Facebooku a Googlu.

"Při teroristických útocích z 15. března byly sociální sítě užívány bezprecedentním způsobem jako nástroj podpory teroristického činu a nenávisti," uvedla dnes Ardernová s odkazem na útoky na mešity v Christchurchi, které jejich pachatel vysílal na internetu v přímém přenosu přes sociální síť facebook.

Něco takového se podle premiérky nesmí opakovat. "Je velmi důležité, aby technologické platformy jako facebook nebyly zneužívány jako nástroj terorismu a místo toho se staly součástí celosvětového řešení v boji proti extremismu," dodala Ardernová.

Schůzka se podle francouzské prezidentské kanceláře uskuteční přímo v Elysejském paláci. Francie v uplynulých letech čelila řadě teroristických útoků, při kterých od počátku roku 2015 islamisté zavraždili více než 250 obětí. Při atentátu v Christchurchi australský útočník postřílel v mešitách 50 lidí.

Snaha o omezení teroristického obsahu na sociálních sítích ovšem není nová. Politici velké internetové společnosti k řešení tohoto problému vyzývají prakticky po každém větším atentátu. Již loni v září Evropská komise navrhla nová pravidla, která internetovým společnostem ukládají do hodiny od výzvy úřadů odstranit z webu materiál s teroristickým obsahem.

Pokud firmy jako Facebook, Twitter nebo Google žádost nesplní, má jim hrozit pokuta až do čtyř procent jejich celosvětového obratu v předcházejícím roce. Ministři vnitra zemí Evropské unie návrh loni v prosinci na svém jednání v Bruselu podpořili, minulý týden jej schválil také Evropský parlament.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy