Francie a Nový Zéland chystají summit, bude se řešit terorismus na internetu

Francie a Nový Zéland uspořádají v reakci na nedávné atentáty v Christchurchi vrcholnou schůzku, na které budou politici a odborníci hledat způsoby, jak zabránit organizování a podporování teroristických útoků na sociálních sítích. Schůzka se uskuteční 15. května v Paříži, informovala dnes novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jacinda Ardernová
doporučujeme

Kromě politiků včetně Ardernové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by měli na pařížské jednání dorazit také zástupci velkých internetových společností, například Facebooku a Googlu.

"Při teroristických útocích z 15. března byly sociální sítě užívány bezprecedentním způsobem jako nástroj podpory teroristického činu a nenávisti," uvedla dnes Ardernová s odkazem na útoky na mešity v Christchurchi, které jejich pachatel vysílal na internetu v přímém přenosu přes sociální síť facebook.

Něco takového se podle premiérky nesmí opakovat. "Je velmi důležité, aby technologické platformy jako facebook nebyly zneužívány jako nástroj terorismu a místo toho se staly součástí celosvětového řešení v boji proti extremismu," dodala Ardernová.

Schůzka se podle francouzské prezidentské kanceláře uskuteční přímo v Elysejském paláci. Francie v uplynulých letech čelila řadě teroristických útoků, při kterých od počátku roku 2015 islamisté zavraždili více než 250 obětí. Při atentátu v Christchurchi australský útočník postřílel v mešitách 50 lidí.

Snaha o omezení teroristického obsahu na sociálních sítích ovšem není nová. Politici velké internetové společnosti k řešení tohoto problému vyzývají prakticky po každém větším atentátu. Již loni v září Evropská komise navrhla nová pravidla, která internetovým společnostem ukládají do hodiny od výzvy úřadů odstranit z webu materiál s teroristickým obsahem.

Pokud firmy jako Facebook, Twitter nebo Google žádost nesplní, má jim hrozit pokuta až do čtyř procent jejich celosvětového obratu v předcházejícím roce. Ministři vnitra zemí Evropské unie návrh loni v prosinci na svém jednání v Bruselu podpořili, minulý týden jej schválil také Evropský parlament.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náhrada za Mayovou? Stranu chtějí vést Johnson i Hunt

24.05.2019 20:36 Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson dnes jako první potvrdili, že…

Teroristický útok ve Francii: Výbuch bomby zranil osm lidí

24.05.2019 19:40 Aktualizováno V centru francouzského města Lyon dnes explodoval podezřelý balíček. Při explozi bylo zraněno…

Britská premiérka Mayová podává rezignaci

24.05.2019 19:35 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová dnes oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně britských…

Nástupce Mayové? Boris Johnson chce vyvést Británii z EU i bez dohody

24.05.2019 16:12 Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama