Husák je Největší Slovák? Komunista ho chválí za rozvoj země i činy během revoluce

Anketa o Největšího Slováka se chýlí ke konci, jeho jméno bude známo už 1. května. O titul se uchází i bývalý československý prezident Gustáv Husák, což je u našich východních sousedů předmětem kontroverzí. Do televize ho navíc přijde hájit předseda KSS Jozef Hrdlička, který má na Husáka dost osobitý názor.

Gustav Husák (uprostřed)

Dnes večer pokračuje anketa Největší Slovák, kterou už delší dobu provází kontroverze. Do finálové desítky se totiž mimo jiné dostali kněz a politik Andrej Hlinka nebo generální tajemník ÚV KSČ a bývalý československý prezident Gustáv Husák. Právě jeho osobě se bude věnovat dnešní díl, kde jej bude obhajovat předseda Komunistické strany Slovenska Jozef Hrdlička.

Ač mnoho lidí Husáka vnímá jako hlavního představitele normalizační politiky, Hrdlička, kterého RTVS prezentuje jako historika, tvrdí, že „ačkoliv za jeho éry nedošlo k naplnění vizí a nadějí na reformu československého socialismu, Slovensko prožilo velmi významný hospodářský, vzdělanostní, sociální a kulturní rozvoj“.

Oproti Česku jsou slovenští komunisté marginální stranou, která se za více než čtvrtstoletí existence samostatného státu probojovala do Národní rady na jediné volební období mezi lety 2002-2006. Hrdlička je předsedou KSS právě od roku 2006.

Před kamerami RTVS ocenil Hrdlička i Husákovu roli během listopadu 1989. Podle něj se dá jen těžko odhadovat, jak by se v jeho pozici zachoval někdo jiný. Husák podle šéfa slovenských komunistů „pochopil listopadové události a vývoj ve světě i v naší zemi a zasloužil se o pokojný ústavní a státnický vývoj v zemi“.

Do následné diskuze o bývalém komunistickém politikovi, kterou RTVS plánuje, se zapojí i historik a autor knihy o Husákovi Michal Macháček a bývalý politik František Mikloško. Televize zároveň přiznala, že původně chtěla, aby Husáka před kamerami hájil někdo jiný.

„Velmi jsme stáli o to, aby se obhájcem stal pan Colotka (komunistický politik a slovenský premiér v dobách federální ČSSR, zemřel v sobotu 20. dubna 2019 – pozn.red.) , bohužel to ze zdravotních důvodů nebylo možné. Nakonec padla volba na pokračovatele ideologie komunismu na Slovensku, který byl zároveň ochotný hájit negativně vnímanou osobnost normalizátora společnosti,“ uvedla pro server Aktuality.sk Silvia Turnerová z oddělení PR RTVS.

Otázkou zůstává, zdali vůbec Husák je na Slovensku negativně vnímanou osobou, výsledky ankety hovoří spíše o opaku. Ve finálové desítce se ocitl v konkurenci Milana Rastislava Štefánika, Juraje Jánošíka, věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jazykovědce Ľudovíta Štúra nebo někdejšího kolegy Alexandra Dubčeka. Výsledky ankety budou známy 1. května.

U nás se anketa Největší Čech uskutečnila už před 14 lety, po vyřazení fiktivní osoby vynálezce Járy Cimrmana zvítězil český král a římský císař Karel IV. Následovali jej prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel, který v prosinci 1989 střídal Husáka v úřadu.

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Související:

Právě se děje