Husák je Největší Slovák? Komunista ho chválí za rozvoj země i činy během revoluce

Anketa o Největšího Slováka se chýlí ke konci, jeho jméno bude známo už 1. května. O titul se uchází i bývalý československý prezident Gustáv Husák, což je u našich východních sousedů předmětem kontroverzí. Do televize ho navíc přijde hájit předseda KSS Jozef Hrdlička, který má na Husáka dost osobitý názor.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Gustav Husák (uprostřed)
doporučujeme

Dnes večer pokračuje anketa Největší Slovák, kterou už delší dobu provází kontroverze. Do finálové desítky se totiž mimo jiné dostali kněz a politik Andrej Hlinka nebo generální tajemník ÚV KSČ a bývalý československý prezident Gustáv Husák. Právě jeho osobě se bude věnovat dnešní díl, kde jej bude obhajovat předseda Komunistické strany Slovenska Jozef Hrdlička.

Ač mnoho lidí Husáka vnímá jako hlavního představitele normalizační politiky, Hrdlička, kterého RTVS prezentuje jako historika, tvrdí, že „ačkoliv za jeho éry nedošlo k naplnění vizí a nadějí na reformu československého socialismu, Slovensko prožilo velmi významný hospodářský, vzdělanostní, sociální a kulturní rozvoj“.

Oproti Česku jsou slovenští komunisté marginální stranou, která se za více než čtvrtstoletí existence samostatného státu probojovala do Národní rady na jediné volební období mezi lety 2002-2006. Hrdlička je předsedou KSS právě od roku 2006.

Před kamerami RTVS ocenil Hrdlička i Husákovu roli během listopadu 1989. Podle něj se dá jen těžko odhadovat, jak by se v jeho pozici zachoval někdo jiný. Husák podle šéfa slovenských komunistů „pochopil listopadové události a vývoj ve světě i v naší zemi a zasloužil se o pokojný ústavní a státnický vývoj v zemi“.

Do následné diskuze o bývalém komunistickém politikovi, kterou RTVS plánuje, se zapojí i historik a autor knihy o Husákovi Michal Macháček a bývalý politik František Mikloško. Televize zároveň přiznala, že původně chtěla, aby Husáka před kamerami hájil někdo jiný.

„Velmi jsme stáli o to, aby se obhájcem stal pan Colotka (komunistický politik a slovenský premiér v dobách federální ČSSR, zemřel v sobotu 20. dubna 2019 – pozn.red.) , bohužel to ze zdravotních důvodů nebylo možné. Nakonec padla volba na pokračovatele ideologie komunismu na Slovensku, který byl zároveň ochotný hájit negativně vnímanou osobnost normalizátora společnosti,“ uvedla pro server Aktuality.sk Silvia Turnerová z oddělení PR RTVS.

Otázkou zůstává, zdali vůbec Husák je na Slovensku negativně vnímanou osobou, výsledky ankety hovoří spíše o opaku. Ve finálové desítce se ocitl v konkurenci Milana Rastislava Štefánika, Juraje Jánošíka, věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jazykovědce Ľudovíta Štúra nebo někdejšího kolegy Alexandra Dubčeka. Výsledky ankety budou známy 1. května.

U nás se anketa Největší Čech uskutečnila už před 14 lety, po vyřazení fiktivní osoby vynálezce Járy Cimrmana zvítězil český král a římský císař Karel IV. Následovali jej prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel, který v prosinci 1989 střídal Husáka v úřadu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko se obává příchodu uprchlíků z Turecka, zajišťuje hranice

27.05.2020 11:49 Řecko podniká potřebné kroky k posílení bezpečnosti na hranicích s Tureckem, oznámil dnes řecký…

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy