Francouzská loď proplula strategickým územím Číny, Peking se bouří

Francouzská fregata tento měsíc proplula strategickým Tchajwanským průlivem poblíž čínského pobřeží. S odvoláním na prohlášení amerických představitelů o tom dnes informovala agentura Reuters. Krok Paříže podle ní přivítali ve Washingtonu, zároveň však způsobil napětí ve vztahu s Pekingem, který nese nelibě jakékoliv cizí vojenské angažmá v blízkosti svého území. Francie operaci dosud oficiálně nepotvrdila.

Fregata Vendémiaire
doporučujeme

Podle Reuters je proplutí fregaty důkazem, že se evropští spojenci USA ve zvýšené míře zasazují o svobodu plavby v mezinárodních vodách poblíž čínských břehů. Mohlo by rovněž povzbudit další spřátelené země, jako je Japonsko či Austrálie, aby zvážily své vlastní operace tohoto druhu.

Postup francouzské válečné lodě, podle Reuters už z 6. dubna, přichází v době zvýšeného napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Tchaj-wan, proti jehož nezávislosti je Peking podle prezidenta Si Ťin-pchinga ochoten použít i sílu, je jedním ze sporných bodů ve vzájemných vztazích obou mocností. Ty v současnosti zatěžuje také obchodní válka, americké sankce a čím dál asertivnější počínání Číňanů v Jihočínském moři, kde Washington prosazuje právo svobodné plavby cestou demonstrativních hlídkových operací svých lodí.

Nejmenovaný zdroj z americké administrativy agentuře Reuters sdělil, že operaci uskutečnila francouzská fregata Vendémiaire. Dodal, že ji po celou dobu plavby sledovala čínská vojenská plavidla. Podle něj šlo o první proplutí francouzské vojenské lodě Tchajwanským průlivem.

Zdroj také sdělil, že Peking v reakci na tento krok zrušil Francii pozvání na oslavy 70. výročí vzniku čínského vojenského námořnictva, kterých se mezitím zúčastnily válečné lodě z Indie, Austrálie a několika dalších zemí. Mluvčí francouzského generálního štábu odmítl operaci komentovat.

Čínu dlouhodobě dráždí silná přítomnost amerického námořnictva v jejím regionu, kterou vidí jako součást strategie Spojených států, jak bránit rozvoji Číny. V uplynulých letech se stalo hlavním dějištěm vzájemného soupeření Jihočínské moře, jehož je Tchajwanský průliv součástí. Moře je důležité z hlediska rybolovu, nerostného bohatství a podle odhadů jím ročně proplují lodě se zbožím v hodnotě pěti bilionů dolarů (111 bilionů Kč). Čína si nárokuje v podstatě celou tuto vodní cestu a zesílila tam svou přítomnost budováním základen na umělých ostrovech a atolech. Uplatňovat své dílčí nároky na Jihočínské moře se snaží i dalších pět států.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama