Češi jsou v EU jen do počtu? Nová studie odhalila nečekané věci

Výzkum hodnotící aktivity členů Evropského parlamentu před blížícími se květnovými volbami poukázal na nejvlivnější státy na půdě této insituce. Česká republika dosáhla překvapivých výsledků.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Výzkum vlivu jednotlivých politiků, stejně jako států byl zveřejněn na stránkách votewatch.eu. Vliv je ve výzkumu vnímán jako neutrální termín, vymezený prostřednictvím stanovených aktivit, které výzkum hodnotil.

Vliv byl měřen podle tří kategorií. Přímé práce na přípravě parlamentních zpráv, vedoucí role v parlamentních tělesech (úřady, komise...) a posilování personálních politických vazeb (pozice ve stranách a skupinách, přístup ke vládě).

Co se týče jednotlivých členů parlamentu je nejvlivnějším poslancem Ital Antonio Tajani, což je logické, jelikož se jedná o samotného předsedu Evropského parlamentu. Z českých poslanců se v hodnocení nejvýše umístil místopředseda parlamentu Pavel Telička na 13. místě.

Nejzajímavější je pohled na vliv v instituci prostřednictvím jednotlivých národních záastoupení. V absolutních číslech není překvapením, že největší vliv na půdě parlamentu má Německo. Počet poslanců totiž částečně reflektuje počet obyvatel jednotlivch zemí, tudíž nejlidnatější Německo dosáhlo i největšího skóré. Podobně velké země jako Francie nebo Velká Británie však zůstaly za minulé volební období daleko za Německem.

Výzkum se však zaměřil i na vliv členských zemí přepočtený na jednotlivého poslance. V tomto hodnocení se dostaly do popředí menší státy, také z části proto, že i v jediné evropské instituci s volenými zástupci mají zástupci menších státu dost prostoru.

Ne všichni se však této příležitosti aktivně ujmou. To se však kupodivu nedá říci o českých europoslancích. Podle výzkumu je jejich vliv přepočtený na průměrného člena českého zastoupení druhý největší v celé EU. Jinými slovy - podle této zprávy je ČR v Evropské unii 2. nejvlivnější země v porovnání se svou skutečnou velikostí 

Vděčí za to aktivitě europoslanců ve vedení nejrůznějších komisí. Jedná se nejen o místopředsedu Teličku, ale třeba také o Pavla Svobodu, Petra Ježka, Pavla Poce a Jana Zahradila, kteří jsou vysoko postavenými členy svých frakcí, stejně jako drží klíčové pozice v nejrůznějších výborech Evropského parlamentu.

Na prvním místě se umístila Belgie. Malý stát s jednou z největších hustot zalidnění v Evropě těží s umístění řady institucí Evropské unie v Bruselu. Jediný přímo volený orgán - Evropský parlament sídlí ve francouzském Štrasburku. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama