Experti zahájili vyšetřování uvnitř Notre-Dame. Příčina požáru je stále záhadou

Deset dní po mohutném požáru, který zničil část pařížské katedrály Notre-Dame, začínají policejní experti uvnitř chrámu pátrat po indiciích jeho možných příčin. Vyšetřovatelé zatím nevyloučili žádnou z možností, za nejpravděpodobnější však podle francouzských médií označují elektrický zkrat.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Požár katedrály Notre-Dame
doporučujeme

Týmy odborníků z několika oddělení francouzské policie a hasičů mají jasný cíl: vystopovat přesné místo, odkud se oheň začal šířit. Analyzovat budou podlahu, zdi i veškeré části kamene a dřeva, které byly před požárem součástí klenby a střechy katedrály.

Podle mluvčího francouzských hasičů Érica Broardiea budou místo vzniku požáru hledat podle intenzity barev, které oheň na jednotlivých prvcích stavby zanechal. "Někdy to čtení bývá dlouhé, protože oheň zanechává řadu velmi zřetelných a jasných vizuálních stop," řekl Broardie rozhlasové stanici Europe 1.

Experti už minulý týden zkoumali některé části zdevastovaného gotického chrámu včetně dvou věží na jeho čelní straně, z bezpečnostních důvodů však dosud nemohli vstoupit do všech prostorů hlavní lodě. Právě tam by chtěli najít klíč ke zjištění příčin.

Francouzská média už minulý týden informovala, že vyšetřovatelé za nejpravděpodobnější příčinu vzplanutí katedrály považují zkrat na elektrickém vedení. Dělníci, kteří dlouhodobě prováděli restaurátorské práce na centrální věžičce budovy, používali elektrická světla a výtah. Podle vyjádření stavební společnosti dodržovali pracovníci přísná bezpečnostní opatření.

zdroj: YouTube

Vyšetřovatelé zatím zcela nevyloučili ani možnost, že požár způsobil člověk, podle médií ji však nepovažují za příliš pravděpodobnou. Podle televize BFM TV však na lešení, které používají dělníci, často pronikali nepovolaní lidé.

Pomoci vyšetřování by mohly i záběry z kamery, která vytvářela časosběrné video rekonstrukce a zachytila i chvíle, kdy katedrála začala minulé pondělí večer hořet.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázrak! Náhodný objev snad zachrání hodiny Notre-Dame

26.06.2019 05:54 Francouzský hodinář náhodou našel hodiny téměř totožné s těmi, které byly nenávratně zničeny během…

Poprask ve Francii: Muslimky se koupaly v burkinách. Kauza má absurdní…

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Řada francouzských bazénů zakázala nosit muslimské plavky burkini. Muslimské ženy se však vůči tomu…

Merkelová má problémy kvůli uprchlíkům? Z rozvědky zní jasný požadavek

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Bývalý šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV)  Hans-Georg Maassen chce prošetřit kroky…

Uprchlíci na Sea-Watch jsou zoufalí. Do kauzy se vložil biskup, Salvini ho…

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Čtyři desítky neziskových organizací z Evropy se připojily k apelu na italskou vládu, aby nechala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama