Námluvy V4 s Japonskem: Babiš a Šinzó Abe jednali v Bratislavě o investicích

O možnostech prohloubení vzájemné spolupráce i v hospodářské oblasti s Japonskem dnes v Bratislavě mluvili na společném jednání premiéři nebo jejich zástupci ze zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, s japonským premiérem Šinzóem Abem. Předseda české vlády Andrej Babiš po jednání upozornil na význam japonských investic v Česku. Konkrétní projekty spolupráce státníci během prohlášení pro média nezmínili.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem
doporučujeme

"Japonsko je druhý největší zahraniční investor v České republice. Máme společné výzkumné projekty," uvedl Babiš.

Česko chce podle Babiše pokračovat v tradici schůzek zástupců zemí V4 a Japonska během svého předsednictví ve V4, které Praha převezme na začátku července od Slovenska. "Rádi bychom uspořádali další setkání V4 s panem premiérem Abem v rámci našeho předsednictví v Praze," řekl Babiš.

Politici po summitu zmínili také obchodní dohodu mezi EU a Japonskem, která vstoupila v platnost na začátku února. Jde o nejrozsáhlejší smlouvu o volném obchodu, jakou kdy evropský blok uzavřel. Pakt odstraňuje téměř všechna cla ve vzájemném obchodě.

"Jako V4 chceme hrát významnější roli při vyjednávání obchodních dohod (EU). My jsme průmyslová oblast, jsme jedni z největších výrobců automobilů v Evropě," řekl Babiš.

Japonský premiér uvedl, že stabilní ekonomický růst posiluje význam visegrádských zemí v Evropě a že japonské firmy si uvědomily potenciál států V4.

Odpoledne se Babiš sešel na jednání s Abem, kterého pozval na návštěvu Česka, a to u příležitosti 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi, které připadne na leden příštího roku.

"Pana premiéra jsem vyzval, abychom vylepšili naší obchodní bilanci. My máme negativní bilanci asi 2,3 miliardy dolarů. Proto hledáme nové trhy pro české exportéry. Japonsko je pro nás důležitý trh," řekl Babiš českým novinářům. V Japonsku by se podle něj mohly uplatnit výrobky například českých podniků obranného průmyslu a jiných průmyslových firem.

Babiš hovořil s Abem také o možnosti navázání přímého leteckého spojení obou zemí a o olympijských hrách, které bude v příštím roce hostit Tokio. "Český olympijský výbor má projekt otevřít Český dům. V Tokiu hledáme místo pro sochu, která připomene tři olympijské zlaté medaile (Věry Čáslavské) v Tokiu 1964. Pro Japonce je (gymnastka) Věra Čáslavská ikona," řekl Babiš.

Hostitel schůzky, slovenský premiér Peter Pellegrini po summitu uvedl, že účastníci schůzky se nevyhnuli ani tématu volného obchodu v době protekcionistických opatření některých zemí. "Rádi bychom vyslali signál, že v době krize multilateralismu dokážeme při zásadních otázkách nacházet globální řešení. V mnoha oblastech není vhodné, aby se přijímala lokální řešení, která nepřispějí ke globální rovnováze," řekl slovenský premiér.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama