Němci se "posmívají" Česku. Ukazují na současnou největší kalamitu v historii

S brzkým nástupem sucha se potýká celá střední Evropa, výjimkou není ani sousední Německo. Tamní meteorologové i zemědělci soustředí veškeré naděje směrem k následujícím týdnům, které budou rozhodující. Němci však také ví, že v Česku je situace ještě horší. Informuje o tom server The Local.

Přidejte svůj názor 113 komentářů

Sucho
doporučujeme

Německý server The Local ve svém čtvrtečním článku informuje, že v zemi zaznamenali od počátku roku podprůměrné množství srážek, což je po loňském suchu špatné znamení. Během posledních týdnů došlo k sérii ničivých lesních požárů a nedostatek deště mění lesy v sud s prachem.

„Pokud bude suché počasí pokračovat i v následujících měsících, vyrovnáme se suchu z roku 2018 a možná jej i překonáme,“ uvedl pro The Local meteorolog Udo Busch. Vzápětí dodal, že právě květen bude naprosto klíčovým měsícem.

Článek se zaměřil především na oblast Braniborska, kde 780 farem loni zaznamenalo ztrátu 93 milionů eur. Státní pomoc však na úhradu nestačila, farmářům bylo poskytnuto o 20 milionů eur méně. Už nyní připomínají mnohá pole spíš poušť a panují tedy obavy, že se bude opakovat loňská sklizeň, která mnohde dosáhla jen 30 % obvyklých hodnot.

Předpověď počasí sice v následujících dnech slibuje déšť, množství srážek však nebude stačit. „Upřímně doufáme v déšť – rozhodujícím měsícem je pro nás květen,“ vyjádřil se pro The Local mluvčí německých zemědělců Tino Erstling. Zástupci pojišťoven už dopředu očekávají, že pro zemědělství půjde opět o ztrátový rok.

Německý server však připomíná, že v Česku je situace ještě blíž katastrofě. Uvádí se, že 99 % rozlohy země zasáhlo během posledních týdnů sucho, celá třetina země se pak podle projektu Intersucho nachází ve dvou nejhorších kategoriích sucha na šestistupňové škále. The Local také dodává, že sucho dorazilo do Česka o měsíc dříve než loni.

Němečtí novináři nezapomněli zmínit, že v nejpostiženějších regionech rostou plodiny klíčové pro výrobu alkoholických nápojů, ať už jde o oblast Polabí severozápadně od Prahy, kde se pěstuje chmel, nebo jižní Moravu známou díky pěstování vína.

Na závěr The Local zmiňuje, že sucho v Česku komplikuje také boj s kůrovcem, kterému tyto podmínky pomáhají v množení. Už tak způsobila nejhorší kalamita v české historii škody, které pravděpodobně přesáhnou miliardu eur.

Loading...
Vstupte do diskuze (113)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Německu kvůli uprchlíkům: Do akce povolali zásahovku

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Bizarní případ se odehrál v německém Berlíně. Policista spatřil v okně jednoho z migračních…

Slovenskem otřásla brutální vražda umučené učitelky. Ženy se bojí vycházet

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Slovensko šokovala brutální vražda, k níž došlo před několika dny v Bratislavě. Vrah mučil a…

Londýn se s USA neshodne. Izraelské osady na Západním břehu mu vadí

21.11.2019 20:05 Britská vláda dnes vyzvala Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním…

Johnson má nakročeno k výhře ve volbách. I díky příslibu peněz na kampaň

21.11.2019 19:27 Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona suverénně opanovala žebříček hlášených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama