Němci se "posmívají" Česku. Ukazují na současnou největší kalamitu v historii

S brzkým nástupem sucha se potýká celá střední Evropa, výjimkou není ani sousední Německo. Tamní meteorologové i zemědělci soustředí veškeré naděje směrem k následujícím týdnům, které budou rozhodující. Němci však také ví, že v Česku je situace ještě horší. Informuje o tom server The Local.

Sucho
doporučujeme

Německý server The Local ve svém čtvrtečním článku informuje, že v zemi zaznamenali od počátku roku podprůměrné množství srážek, což je po loňském suchu špatné znamení. Během posledních týdnů došlo k sérii ničivých lesních požárů a nedostatek deště mění lesy v sud s prachem.

„Pokud bude suché počasí pokračovat i v následujících měsících, vyrovnáme se suchu z roku 2018 a možná jej i překonáme,“ uvedl pro The Local meteorolog Udo Busch. Vzápětí dodal, že právě květen bude naprosto klíčovým měsícem.

Článek se zaměřil především na oblast Braniborska, kde 780 farem loni zaznamenalo ztrátu 93 milionů eur. Státní pomoc však na úhradu nestačila, farmářům bylo poskytnuto o 20 milionů eur méně. Už nyní připomínají mnohá pole spíš poušť a panují tedy obavy, že se bude opakovat loňská sklizeň, která mnohde dosáhla jen 30 % obvyklých hodnot.

Předpověď počasí sice v následujících dnech slibuje déšť, množství srážek však nebude stačit. „Upřímně doufáme v déšť – rozhodujícím měsícem je pro nás květen,“ vyjádřil se pro The Local mluvčí německých zemědělců Tino Erstling. Zástupci pojišťoven už dopředu očekávají, že pro zemědělství půjde opět o ztrátový rok.

Německý server však připomíná, že v Česku je situace ještě blíž katastrofě. Uvádí se, že 99 % rozlohy země zasáhlo během posledních týdnů sucho, celá třetina země se pak podle projektu Intersucho nachází ve dvou nejhorších kategoriích sucha na šestistupňové škále. The Local také dodává, že sucho dorazilo do Česka o měsíc dříve než loni.

Němečtí novináři nezapomněli zmínit, že v nejpostiženějších regionech rostou plodiny klíčové pro výrobu alkoholických nápojů, ať už jde o oblast Polabí severozápadně od Prahy, kde se pěstuje chmel, nebo jižní Moravu známou díky pěstování vína.

Na závěr The Local zmiňuje, že sucho v Česku komplikuje také boj s kůrovcem, kterému tyto podmínky pomáhají v množení. Už tak způsobila nejhorší kalamita v české historii škody, které pravděpodobně přesáhnou miliardu eur.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama