Němci se "posmívají" Česku. Ukazují na současnou největší kalamitu v historii

S brzkým nástupem sucha se potýká celá střední Evropa, výjimkou není ani sousední Německo. Tamní meteorologové i zemědělci soustředí veškeré naděje směrem k následujícím týdnům, které budou rozhodující. Němci však také ví, že v Česku je situace ještě horší. Informuje o tom server The Local.

Přidejte svůj názor 113 komentářů

Sucho
doporučujeme

Německý server The Local ve svém čtvrtečním článku informuje, že v zemi zaznamenali od počátku roku podprůměrné množství srážek, což je po loňském suchu špatné znamení. Během posledních týdnů došlo k sérii ničivých lesních požárů a nedostatek deště mění lesy v sud s prachem.

„Pokud bude suché počasí pokračovat i v následujících měsících, vyrovnáme se suchu z roku 2018 a možná jej i překonáme,“ uvedl pro The Local meteorolog Udo Busch. Vzápětí dodal, že právě květen bude naprosto klíčovým měsícem.

Článek se zaměřil především na oblast Braniborska, kde 780 farem loni zaznamenalo ztrátu 93 milionů eur. Státní pomoc však na úhradu nestačila, farmářům bylo poskytnuto o 20 milionů eur méně. Už nyní připomínají mnohá pole spíš poušť a panují tedy obavy, že se bude opakovat loňská sklizeň, která mnohde dosáhla jen 30 % obvyklých hodnot.

Předpověď počasí sice v následujících dnech slibuje déšť, množství srážek však nebude stačit. „Upřímně doufáme v déšť – rozhodujícím měsícem je pro nás květen,“ vyjádřil se pro The Local mluvčí německých zemědělců Tino Erstling. Zástupci pojišťoven už dopředu očekávají, že pro zemědělství půjde opět o ztrátový rok.

Německý server však připomíná, že v Česku je situace ještě blíž katastrofě. Uvádí se, že 99 % rozlohy země zasáhlo během posledních týdnů sucho, celá třetina země se pak podle projektu Intersucho nachází ve dvou nejhorších kategoriích sucha na šestistupňové škále. The Local také dodává, že sucho dorazilo do Česka o měsíc dříve než loni.

Němečtí novináři nezapomněli zmínit, že v nejpostiženějších regionech rostou plodiny klíčové pro výrobu alkoholických nápojů, ať už jde o oblast Polabí severozápadně od Prahy, kde se pěstuje chmel, nebo jižní Moravu známou díky pěstování vína.

Na závěr The Local zmiňuje, že sucho v Česku komplikuje také boj s kůrovcem, kterému tyto podmínky pomáhají v množení. Už tak způsobila nejhorší kalamita v české historii škody, které pravděpodobně přesáhnou miliardu eur.

Loading...
Vstupte do diskuze (113)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si v Evropě trhlo ostudu? Prestižní server ukázal na toho, kdo…

24.05.2019 13:06 Aktualizováno Systém eurovoleb není ideální a evropští politici pro zkvalitnění největších mezinárodních voleb…

Corbyn chce sesadit konzervativce, volá po předčasných volbách

24.05.2019 12:47 Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn řekl, že dnešní rozhodnutí konzervativní…

Kdo nahradí Theresu Mayovou? Vizitky možných nástupců britské premiérky

24.05.2019 12:21 Mezi možnými nástupci britské premiérky Theresy Mayové podle průzkumů výrazně vede Boris Johnson,…

Mayová odstupuje zbytečně? EU jinému britskému premiérovi lepší dohodu…

24.05.2019 12:16 Evropská unie žádnému novému britskému premiérovi, ať už jím bude kdokoli, nenabídne lepší dohodu o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama