Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského parlamentu (EP) ucházet o mandát jako nezávislý kandidát. Oznámil to na čtvrtečním mítinku v Manchesteru. Hned v úvodu kampaně však narazil na problém se zákonem. Policie mu zakázala rozdávat lidem hamburgery, neboť by jimi mohl uplácet voliče, uvedla dnes televize Sky News.

Sídlo EU
doporučujeme

Zakladatel protipřistěhovalecké Anglické obranné ligy (EDL) před několika stovkami voličů prohlásil, že se pouští do boje "Davida s Goliášem" a že hodlá v Bruselu reprezentovat "zrazenou dělnickou třídu".

"Všichni jsou rozčarováni těmi lháři v parlamentu," řekl aktivista s občanským jménem Stephen Yaxley-Lennon, který označuje odklad odchodu Británie z Evropské unie za zradu. O přízeň voličů bude bojovat v severozápadním anglickém regionu, který je jedním z 12 britských volebních obvodů.

Robinson, který měl v minulosti opakovaně problémy s dodržováním zákonů a několikrát byl odsouzen za napadení či podvody, se dostal do potíží s policisty i na čtvrtečním mítinku na jižním předměstí Manchesteru. Strážci zákona jej přiměli zastavit rozdávání hamburgerů a párků, o něž byl mezi návštěvníky akce velký zájem. Policisté mu podle Sky News vysvětlili, že porušuje volební zákon, neboť bezplatné občerstvení na mítincích je v Británii považováno za uplácení voličů.

Robinson se měl začátkem dubna zúčastnit konference o rodině v Poslanecké sněmovně v Praze, kterou však po vlně kritiky pořádající poslanec Milan Pour (ANO) zrušil. Na následné ohlášené setkání s novináři kontroverzní britský aktivista nedorazil.

Britští voliči budou vybírat 73 europoslanců v případě, že parlament v Londýně podle všeobecného očekávání do 22. května neschválí brexitovou dohodu. Podle průzkumů by měli nejvíce hlasů získat labouristé, o další místa se podělí konzervativci s dvěma protievropskými formacemi - Stranou nezávislosti Spojeného království a Stranou pro brexit.

Místní labouristický poslanec Mike Kane Robinsonovu snahu získávat voliče pro "xenofobní, islamofobní, homofobní a rasistické" ideje odsoudil. "Snaží se spíše rozdělovat než spojovat lidi. My v Manchesteru děláme věci jinak a jednotně čelíme nenávisti," prohlásil Kane.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama